Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – listopad 2014 r.

Po dwóch relatywnie dobrych miesiącach (na tle wcześniejszych miesięcy tego roku), w listopadzie na rynek funduszy ETF na warszawskim parkiecie powrócił marazm. Według danych GPW w Warszawie łączne obroty tytułami uczestnictwa trzech funduszy ETF wyniosły w minionym miesiącu zaledwie 5,14 mln zł, czyli okazały się o 10,41 mln zł (66,9%) niższe niż w październiku; był to zarazem trzeci najgorszy wynik w tym roku (niższe obroty – poniżej 5 mln zł – odnotowano jedynie w maju i w czerwcu). Od stycznia do listopada 2014 roku łączne obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF wyniosły ogółem 94,2 mln zł i były niższe niż w tym samym okresie 2013 roku o 40,8%.

Dramatyczny spadek obrotów miał miejsce w przypadku funduszy ETF odwzorowujących indeksy polskiego i niemieckiego rynku akcji. Wartość transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF WIG20 zmniejszyła się w ubiegłym miesiącu w porównaniu do października o blisko 74% do 2,69 mln zł – to najniższe obroty na tym instrumencie od dokładnie dwóch lat (w listopadzie 2012 r. wyniosły 2,53 mln zł). Znaczący spadek popularności odnotował także fundusz Lyxor UCITS ETF DAX. Po rekordowym wyniku w październiku tym razem obroty jego tytułami uczestnictwa zmalały o prawie 70% do 1,42 mln zł. Tak jak w minionych 12 miesiącach, także i tym razem najniższe obroty (1,04 mln zł) zanotował fundusz Lyxor UCITS ETF S&P 500 (wzrost o 73% w porównaniu z poprzednim miesiącem).

Wyraźnie spadła również liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF. Według danych GPW w Warszawie w listopadzie zawarto w sumie 797 tego rodzaju transakcji, czyli o 301 mniej niż w październiku. Największym zainteresowaniem cieszył się fundusz Lyxor UCITS ETF WIG20 (373 transakcje – o 44 mniej niż miesiąc wcześniej). 280 transakcji przeprowadzono na tytułach uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF S&P 500 (spadek o 56), natomiast 144 transakcje dotyczyły funduszu Lyxor UCITS ETF DAX (aż o 201 mniej niż w październiku).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.