Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – lipiec 2015 r.

Trzeci miesiąc z kolei wartość obrotów tytułami uczestnictwa trzech ETF-ów notowanych na warszawskim parkiecie oscylowała wokół 25 mln zł. Według danych GPW w Warszawie w lipcu obroty tymi instrumentami finansowymi sięgnęły 25,18 mln zł i były o 0,91 mln zł (3,5%) niższe niż w czerwcu. Był to zarazem już piąty z rzędu miesiąc, w którym obroty przekroczyły poziom 20 mln zł – zdarzyło się to po raz pierwszy w blisko pięcioletniej historii obecności ETF-ów na warszawskiej giełdzie. W pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie wyniosły w sumie 185,1 mln zł i były o 292,9% wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Łączny wolumen obrotów wyniósł w lipcu 104,0 tys. tytułów uczestnictwa funduszy ETF i był o 9,8% wyższy niż miesiąc wcześniej. W podobnej skali zwiększyła się również liczba złożonych zleceń – było ich 1 790 tys., czyli o 9,9% więcej niż w czerwcu.

Ponad 70 proc. lipcowych obrotów na rynku ETF-ów w Warszawie przypadło na fundusz Lyxor UCITS ETF WIG20 (18,00 mln zł). W porównaniu w czerwcem oznaczało to wzrost o 4,4%; był to równocześnie drugi najlepszy wynik w tym roku (prawie dwukrotnie wyższe obroty na tym instrumencie – 35,92 mln zł – odnotowano w kwietniu). Drugim pod względem popularności ETF-em na warszawskim parkiecie w ubiegłym miesiącu okazał się Lyxor UCITS ETF DAX (5,47 mln zł) – wartość obrotów tytułami uczestnictwa tego funduszu spadła jednak w porównaniu z czerwcem o 30,2% i była najniższa od lutego. Z kolei fundusz Lyxor UCITS ETF S&P 500 zanotował wzrost obrotów o 71,0% do 1,71 mln zł.

Według danych GPW w Warszawie w lipcu zawarto 1384 transakcje tytułami uczestnictwa ETF-ów, o 139 więcej niż w czerwcu. To już piąty z kolei miesiąc, w którym liczba transakcji znacząco przekracza tysiąc. Największą liczbę transakcji odnotowano w przypadku tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF WIG20 – 792, o 201 więcej niż w czerwcu (drugi najlepszy rezultat w tym roku, po styczniu). Nieznacznie wzrosła liczba transakcji w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF S&P 500 (o 30 do 311), natomiast wyraźnie spadła w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF DAX (o 92 do 281).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.