Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – czerwiec 2014 r.

Trwa fatalna passa segmentu funduszy ETF na warszawskim parkiecie. W czerwcu po raz kolejny wartość obrotów tytułami uczestnictwa trzech ETF-ów notowanych na GPW w Warszawie okazała się żenująco niska. Według danych warszawskiej giełdy łączne obroty tymi instrumentami finansowymi wyniosły w minionym miesiącu jedynie 4,08 mln zł. To trzeci najgorszy rezultat w historii rynku ETF-ów na GPW w Warszawie – niższe obroty odnotowano dotychczas tylko w listopadzie 2012 r. (2,83 mln zł) i w maju br. (4,04 mln zł). W pierwszym półroczu 2014 r. całkowita wartość obrotów ETF-ami na GPW w Warszawie wyniosła zaledwie 41,2 mln zł, o połowę mniej niż w i tak dość słabej pod tym względem pierwszej połowie 2013 r.

Najwyższe obroty wśród trzech funduszy ETF notowanych na warszawskim parkiecie zanotował Lyxor UCITS ETF WIG20 – 3,45 mln zł. Był to równocześnie jedyny ETF, w przypadku którego czerwcowe obroty okazały się wyższe od majowych (o 8,2%). Natomiast obroty dwoma pozostałymi ETF-ami, posiadającymi ekspozycję na indeksy amerykańskiego i niemieckiego rynku akcji, były niższe niż miesiąc wcześniej i wyniosły zaledwie 0,27 mln zł w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF S&P 500 (spadek o 34,1%) oraz 0,36 mln zł w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF DAX (spadek o 18,2%).

Według informacji GPW w Warszawie w czerwcu dokonano w sumie 552 transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF – o 155 mniej niż w maju i najmniej od listopada 2012 r. Największą liczbę transakcji odnotowano w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF WIG20 (322 – o 90 mniej niż miesiąc wcześniej). Wyraźnie spadła także liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszu odwzorowującego wyniki indeksu S&P 500 (133 – o 71 mniej niż w maju), natomiast nieznacznie wzrosła liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF DAX (97 – o 6 więcej niż w maju).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.