Skip to main content

Najwyższe od 6 lat obroty tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF

Na dzisiejszej sesji giełdowej (9.02.2018 r.) wartość obrotów tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF (ETFW20L) osiągnęła poziom aż 22,21 mln zł. To druga najwyższa w ponad siedmioletniej historii notowań tego instrumentu finansowego na GPW w Warszawie dzienna wartość obrotu. Dotychczas najwyższy poziom obrotów tym ETF-em odnotowano niemal dokładnie 6 lat temu – 10 lutego 2012 r. Wówczas obroty giełdowe tytułami uczestnictwa funduszu odwzorowującego wyniki inwestycyjne indeksu WIG20 sięgnęły 23,28 mln zł.

Warto podkreślić, iż poziom dzisiejszych obrotów ETFW20L okazał się wyższy niż z reguły wynoszą miesięczne (!) obroty wszystkimi trzema ETF-ami notowanymi na warszawskiej giełdzie. W ostatnich 12 miesiącach tylko dwukrotnie – w październiku i listopadzie 2017 r. – obroty w segmencie ETF-ów były wyższe niż 22,12 mln zł. Co ciekawe, zdecydowanie wyższej aktywności inwestorów można było się spodziewać na początku mijającego tygodnia, kiedy na rynkach akcji na całym świecie doświadczyliśmy silnej korekty notowań i wzrostów wolumenu obrotu w przypadku wielu instrumentów finansowych, w tym także ETF-ów (o czym można przeczytać tutaj). Tymczasem obroty ETF-ami na GPW w Warszawie wzrosły we wtorek 6 lutego do 1,5 mln zł, ale w kolejnych dwóch dniach powróciły do poziomów obserwowanych na ogół w styczniu (por. wykres). Prawdopodobnie dzisiejszy gwałtowny wzrost obrotów to efekt zaangażowania ze strony jednego lub kilku inwestorów instytucjonalnych, którzy być może chcieli wykorzystać korektę notowań ETFW20L, jaka miała miejsce w dwóch ostatnich tygodniach. Od rekordowego poziomu z 23 stycznia (314,20 zł) kurs tego ETF-a do zakończenia dzisiejszej sesji (282,75 zł) zniżkował o 10,01% i jest najniższy od 21 sierpnia 2017 r.

Wolumen obrotu ETFW20L wyniósł w dniu dzisiejszym 77931 sztuk, a liczba zawartych transakcji sięgnęła 173 (to również znacznie więcej niż przeciętna dzienna liczba transakcji i jeden z najwyższych rezultatów w historii).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.