Skip to main content

Na GPW zadebiutował nowy ETF na indeks WIG20lev

  • Na GPW zadebiutował nowy ETF na indeks WIG20lev
  • Indeks WIG20lev jest indeksem pochodnym do indeksu WIG20
  • To czwarty fundusz ETF wprowadzony przez Beta Securities Poland na GPW i pierwszy ETF debiutujący w 2020 r.

Na Głównym Rynku GPW zadebiutował dziś fundusz Beta ETF na indeks WIG20lev. Jest to siódmy fundusz typu ETF (Exchange Traded Fund) notowany na GPW, czwarty z rodziny Beta ETF i pierwszy tego typu debiut w 2020 r. Emisję funduszu przeprowadził AgioFunds TFI, oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ, a koordynatorem inicjatywy Beta Securities Poland.

– Inwestowanie pasywne cieszy się ogromnym zainteresowaniem na zagranicznych rynkach. Rozwój rynku funduszy pasywnych jest jednym z elementów strategii rozwoju #GPW2022 oraz Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, co najlepiej pokazuje, że temat jest bardzo istotny dla wszystkich jego uczestników – giełdy, zarządzających, emitentów oraz inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Cieszymy się, że kolejny ETF będzie notowany na warszawskim parkiecie. Jestem przekonana, że to nie jest ostatnie słowo, a wręcz przeciwnie, spodziewam się dalszej ekspansji tego segmentu rynku, co będzie skutkować dalszym rozwojem ETF-ów – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Indeks WIG20lev jest indeksem pochodnym do indeksu WIG20, ponieważ jego wartości zależą od wartości indeksu WIG20, podąża zgodnie z kierunkiem WIG20, ale z dwukrotnie większą siłą.

– BETA ETF WIG20lev to fundusz dla osób przewidujących wzrost wartości indeksu WIG20. Zadaniem funduszu jest odwzorowywanie pochodnego indeksu WIG20lev, który to w horyzoncie jednosesyjnym zachowuje się tak samo jak WIG20 tylko, że ze zdwojoną siłą. Wprowadzenie BETA ETF WIG20lev jest naturalnym uzupełnieniem listopadowego debiutu jakim był BETA ETF WIG20short. Fundusze są przeznaczone przede wszystkim dla osób przewidujących silne ruchy indeksu WIG20 oraz w przeciwieństwie do kontraktów futures są dostępne na rachunkach IKE i IKZE. Mamy nadzieje, że z uwagi na łatwość zawierania transakcji, atrakcyjne kwotowanie, niskim kwotom inwestycji oraz wprowadzoną niższą opłatą za zarządzanie (1,00%) fundusz zyska zainteresowanie inwestorów – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.Dużą szansę na zainteresowanie inwestorów nowym produktem widzi także Radosław Olszewski, Prezes DM BOŚ.

– Uczestnicząc we wprowadzaniu kolejnego ETF wskazujemy, iż widzimy potencjał rozwoju w tym segmencie rynku. Cieszymy się, że możemy aktywnie w tym uczestniczyć w roli oferującego i animatora. Jako animator rynku będziemy dbać o jak najlepszą płynność. W tym celu w początkowym okresie planujemy kwotować instrumenty z wyjątkowo atrakcyjnym spreadem. Celem zachęcenia do nowego produktu tradycyjnie już w pierwszym okresie funkcjonowania funduszu naszym klientom zaoferujemy promocyjną prowizję – dodaje Radosław Olszewski, Prezes DM BOŚ.

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie (replikacja) zachowania się danego indeksu giełdowego. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora rynku (dom maklerski).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.