Skip to main content

Minęło 5 lat od debiutu funduszy ETF Lyxora replikujących indeksy S&P 500 i DAX na warszawskim parkiecie

5 lat temu, 31 maja 2011 r. na GPW w Warszawie miało miejsce pierwsze notowanie tytułów uczestnictwa dwóch funduszy ETF (pierwszych odwzorowujących indeksy zagranicznych rynków akcji) – Lyxor S&P 500 UCITS ETF oraz Lyxor DAX (DR) UCITS ETF (pod tymi nazwami fundusze te funkcjonują obecnie). Były to dwa kolejne ETF-y (po funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF), które zadebiutowały na warszawskim parkiecie. Są one, podobnie jak ETF naśladujący wyniki indeksu WIG20, subfunduszami funduszu parasolowego Multi Units Luxembourg SICAV zarządzanego przez Lyxor International Asset Management, którego promotorem jest bank Société Générale.

Lyxor S&P 500 UCITS ETF dążący do odwzorowywania (przy zastosowaniu replikacji syntetycznej) wyników indeksu S&P 500 TR (do kwietnia 2011 r. był to indeks S&P 500) denominowanego w USD został wprowadzony do notowań na GPW w Warszawie (w PLN) nieco ponad rok po jego utworzeniu (marzec 2010 r.). Jego tytuły uczestnictwa znajdują się w obrocie także na giełdach we Frankfurcie (Xetra) (w EUR), w Mediolanie (w EUR), w Paryżu (w EUR), w Madrycie (w EUR), w Londynie (w USD i GBP) oraz w Zurychu (w USD i CHF). Wypłaca on dywidendę dwa razy w roku – w lipcu i grudniu. Tytuły uczestnictwa funduszu notowane w Warszawie (kategoria D-EUR) nie są zabezpieczone przez ryzykiem kursowym (walutą funduszu jest EUR). W końcu maja jego aktywa netto wynosiły 1,98 mld EUR.

Notowania tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor DAX (DR) UCITS ETF, którego celem jest jak najdokładniejsze odzwierciedlanie (za pomocą replikacji fizycznej (do lipca 2014 r. – replikacji syntetycznej)) wyników indeksu DAX denominowanego w euro, rozpoczęły się na GPW w Warszawie (w PLN) 5 lat po jego utworzeniu (czerwiec 2006 r.). Jego tytuły uczestnictwa znajdują się w obrocie także na giełdach we Frankfurcie (Xetra) (w EUR), w Mediolanie (w EUR), w Paryżu (w EUR), w Zurychu (w EUR) oraz w Londynie (w GBP). Fundusz nie wypłaca dywidendy, a jego tytuły uczestnictwa nie są zabezpieczone przed ryzykiem kursowym (walutą funduszu jest EUR). W końcu maja jego aktywa netto wynosiły 891 mln EUR.

Pięć lat po tym wydarzeniu warto przeanalizować najważniejsze aspekty obecności tych instrumentów finansowych na warszawskiej giełdzie oraz przyjrzeć się wybranym tendencjom, jakie miały miejsce w tym okresie. W najbliższym okresie na stronie etf.com.pl opublikowane zostaną analizy, których przedmiotem będzie aktywność inwestorów dokonujących transakcji tytułami uczestnictwa obu funduszy w minionych 5 latach na GPW w Warszawie oraz zainteresowanie nimi wśród inwestorów.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.