Ministerstwo Finansów pracuje nad stworzeniem nowego typu funduszu UCITS ETF, który będzie zgodny z unijnymi standardami i będzie umożliwiał inwestowanie w niego przez zagranicę – poinformował dyrektor Instytutu Finansów Dariusz Adamski.
„Pracujemy od miesięcy nad kompleksową reformą sposobu finansowania rozwijających się firm w Polsce. To oznacza, że pracujemy też nad reformą rynku finansowego i zwłaszcza rynku kapitałowego, na którym we wcześniejszych latach działo się dużo rzeczy, ale bardzo niewiele dobrych” – powiedział Dariusz Adamski podczas konferencji „Pasywna rewolucja’24”.
„Chcemy, żeby gospodarka miała łatwiejszy dostęp do finansowania, zwłaszcza do finansowania pozabankowego. Potrzeby inwestycyjne są olbrzymie, ważne, żeby ten proces przebiegał efektywnie kosztowo. Żeby tak się stało, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, a w tym momencie nie możemy jeszcze powiedzieć, że tak jest” – dodał dyrektor Instytutu Finansów.
Minister finansów Andrzej Domański powiedział niedawno publicznie, że do końca roku zostanie ogłoszony kompleksowy program dotyczący rynku kapitałowego, w tym rynku prywatnego, który przykuwa główną uwagę z różnych względów, ale i rynku publicznego, którego częścią są ETF i REIT-y, nad którymi Ministerstwo Finansów też pracuje.
„Mam nadzieję, że będziemy z tym gotowi wcześniej niż na koniec roku” – powiedział Dariusz Adamski.
Dyrektor Instytutu Finansów zwraca uwagę, że obecnie prace koncentrują się na innych obszarach niż ETF.
„Ale przynajmniej moje wstępne założenie było takie, że nie będziemy mieli normalnego rynku, jeśli nie będziemy mieli normalnych instrumentów, rozpoznawalnych za granicą. Inwestowanie aktywne odchodzi na bok, inwestowanie pasywne, ze względu choćby na koszty, zyskuje na znaczeniu” – powiedział.
„W Polsce mamy nasze polskie ETF-y, ale inwestorzy zagraniczni omijają je szerokim łukiem, gdyż są to niestandardowe konstrukcje. Od jakiegoś czasu trwają prace zespołu, który ma wypracować UCITS-owe konstrukcje polskich ETF-ów, tak żebyśmy mieli normalny produkt. Jak on się będzie zachowywał rynkowo, tego nie jesteśmy w stanie powiedzieć, bo to będzie zależało od tego, jak będą się zachowywały aktywa z nim powiązane” – dodał.
Dariusz Adamski poinformował, że rozważanym rozwiązaniem będzie stworzenie nowego rodzaju funduszu w formule UCITS.
„Obok FIO, SFIO i FIZ będziemy mieli UCITS-owy fundusz ETF. Dużo wskazuje na to, że jego tytuły uczestnictwa to będą papiery wartościowe. W proces włączona jest Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami mimo tego, że główni aktorzy na polskim rynku zajmują się nie dostarczaniem produktów inwestowania pasywnego, ale aktywnego. Ale ze względu na to, że jest to pewien standard, od którego nie ma ucieczki, to cieszy mnie, że branża zrozumiała, że potrzebujemy tego rodzaju instrumentów” – powiedział.
„Jest też oczekiwanie ze strony branży i jest to już właściwie przesądzone, że możliwe byłoby tworzenie ETF-ów, które nie są UCITS, co otwiera pole do zastanowienia się, jak mają wyglądać tytuły uczestnictwa, obrót itd. Nad tym teraz głównie pracujemy, bo jeśli chodzi o UCITS-owe ETF-y, to większość tematów została już przesądzona” – dodał.
UCITS jest skrótem od angielskiej nazwy Undertakings for Collective Investments in Transferable Seciurities. Oznacza to przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe.
UCITS ETF to fundusz notowany na giełdzie, który jest zgodny z regulacjami UCITS. Te ETF-y łączą zalety funduszy UCITS z elastycznością i płynnością ETF-ów. UCITS ETF są przedmiotem obrotu na giełdach papierów wartościowych, podobnie jak akcje, oferując ceny w czasie rzeczywistym i możliwość kupna lub sprzedaży w ciągu całego dnia handlowego.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.