Skip to main content

Już co piąty inwestor posiada ETF-y w portfelu inwestycyjnym

W grudniu 2024 r. i styczniu 2025 r. firma Accenture we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim przeprowadziła badanie ankietowe mające na celu uzyskanie profilu polskiego inwestora oraz jego oczekiwań nie tylko względem rynku inwestycyjnego, ale przede wszystkim względem biur maklerskich. Badanie objęło trzy grupy respondentów:

■ 200 klientów inwestujących poprzez polskie biura bądź domy maklerskie,

■ 100 klientów nieinwestujących,

■ 45 pracowników polskich biur i domów maklerskich, reprezentujących instytucje mające 89% udziału w łącznej liczbie rachunków papierów wartościowych prowadzonych w KDPW.

W opublikowanym na podstawie tego badania raporcie ”Inwestor indywidualny w Polsce:  autoportet vs. spojrzenie branży” pojawiły się również informacje na temat inwestowania w ETF-y. Jak napisano w raporcie „Polscy inwestorzy wciąż (…) stosunkowo rzadko sięgają po fundusze ETF, które w ostatnich latach na świecie zyskały ogromną popularność. Zaledwie nieco ponad 20 proc. ankietowanych potwierdziło, że wprowadziło te instrumenty do swoich portfeli – wśród kobiet odsetek ten wyniósł aż 27 proc. Wynik ten budzi zdziwienie nie tylko w kontekście globalnego sukcesu ETF, ale również w świetle sporadycznego dokonywania transakcji przez większość inwestorów. Aż 56 proc. respondentów deklaruje, że realizuje transakcje jedynie kilka razy w roku lub rzadziej, co teoretycznie  odpowiada modelowi inwestowania pasywnego, do którego ETF-y idealnie pasują”.

ETF-y okazały się piątym najmniej popularnym produktem inwestycyjnym wśród ankietowanych (22%). Mniej osób wskazało jedynie ubezpieczenia inwestycyjne (19%), produkty strukturyzowane (15%), inne obligacje lub bony (12%) i kontrakty CFD i/lub inne instrumenty pochodne (11%). Na czele tego zestawienia znalazły się lokaty i/lub rachunki bankowe (81%), akcje (68%) oraz gotówka (powyżej 5 tys. zł) (61%). W porównaniu z poprzednim rokiem zauważalny jest jednak wyraźny wzrost zainteresowania ETF-ami (11% w 2024 r.). ETF-y pozostają jednak poza kręgiem zainteresowania osób nieinwestujących. Jedynie co dziesiąta osoba planuje rozpoczęcie inwestowania w ten produkt, co potwierdza, że jego rozpoznawalność i zalety wciąż są na polskim rynku mało znane.

Jednocześnie, jak stwierdzono w raporcie „mimo takiego podejścia Polaków biura maklerskie pozostają przekonane o wartości ETF-ów. Aż trzy czwarte ankietowanych pracowników biur maklerskich spodziewa się rosnących inwestycji w ETF-y, a aż 80 proc. widzi potrzebę rozszerzania oferty w tej części rynku. Zdecydowana większość maklerów uważa bowiem, że rozbudowana oferta produktowa obejmująca również ETF-y jest kluczowa dla klientów. Większej aktywności klientów w obszarze ETF-ów sprzyjać mogą także obniżki opłat, jakie w tym roku masowo zostały wdrożone przez biura maklerskie, co było odpowiedzią na promocję cenową w wykonaniu GPW. Sama giełda bardzo mocny nacisk kładzie bowiem na rozwój funduszy ETF notowanych na warszawskim parkiecie”.

Ponadto, w opinii inwestorów działających na rynku kryptowalut, ich oferta ta nie powinna ograniczać się jedynie do najpopularniejszych kryptowalut, takich jak bitcoin czy ethereum, lecz powinna obejmować również fundusze ETF oparte na kryptowalutach.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.