Skip to main content

inPZU Akcje Sektora Informatycznego najlepszy po 6 miesiącach 2023 r.

W pierwszej połowie 2023 r. nasz fundusz indeksowy, inwestujący m.in. w spółki technologiczne z USA powiązane z tematem sztucznej inteligencji, wypracował prawie 40% zysku. To najwyższy wynik spośród krajowych funduszy.

Rok 2023 przyniósł dynamiczny rajd w segmencie amerykańskich spółek technologicznych. W rezultacie grupujący je indeks Nasdaq-100 zakończył pierwsze półrocze wzrostem o 38,75% – co było jego najlepszym półroczem od 1983 r. Skorzystały na tym także polskie fundusze inwestycyjne skoncentrowane na spółkach technologicznych – zwłaszcza inPZU Akcje Sektora Informatycznego.

Od początku roku do końca czerwca br. inPZU Akcje Sektora Informatycznego wypracował 38,92% zysku (+36,43% w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy). Według danych Analiz Online to najwyższa nominalna stopa zwrotu spośród wszystkich ponad 800 krajowych funduszy inwestycyjnych.

Fundusz inPZU Akcje Sektora Informatycznego dąży do odzwierciedlenia stopy zwrotu indeksu MSCI World Information Technology Net Total Return USD. W skład indeksu wchodzą spółki z ponad 20 krajów rozwiniętych zaliczane do sektora informatyka, tj. producenci sprzętu komputerowego (hardware) i półprzewodników, a także dostawcy oprogramowania i usług IT. Zdecydowana większość spółek ujętych w indeksie jest notowana jest w Stanach Zjednoczonych.

************************

Na marginesie warto także dodać, iż według Analiz Online drugie miejsce w zestawieniu krajowych funduszy inwestycyjnych z najwyższą stopą zwrotu w I półroczu 2023 r. zajął również zarządzany pasywnie fundusz Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.