Skip to main content

Giełdowe notowania tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor S&P 500 UCITS ETF osiągnęły po raz pierwszy w historii 100 złotych

Na zamknięciu wczorajszej sesji giełdowej, po blisko siedmiu latach notowania tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor S&P 500 UCITS ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (debiut giełdowy miał miejsce 31 maja 2011 r.), ich wycena sięgnęła po raz pierwszy w historii 100 złotych (por. wykres). Choć kilkukrotnie wcześniej kurs ETFSP500 zbliżał się do tego poziomu (m.in. w końcu grudnia 2016 r., na przełomie lutego i marca 2017 r., w listopadzie i grudniu 2017 r. oraz w styczniu i marcu tego roku), dopiero teraz notowania tego instrumentu finansowego pokonały tę umowną granicę. Stało się tak przede wszystkim z uwagi na trwające od połowy kwietnia znaczące osłabienie złotego w stosunku do amerykańskiego dolara. Pozytywny wpływ miało również odbicie na amerykańskim rynku akcji, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnim tygodniu, kiedy to indeks S&P 500 powrócił ponad poziom 2700 punktów. Rekordowemu poziomowi notowań ETFSP500 na warszawskim parkiecie nie towarzyszył jednak wzrost zainteresowania ze strony inwestorów – w dniu wczorajszym zawarto 33 transakcje tym instrumentem finansowym o łącznej wartości zaledwie 43,82 tys. zł.

Mimo iż kurs ETFSP500 wspiął się na rekordowy poziom w historii, jego tegoroczna stopa zwrotu nie jest imponująca – wynosi bowiem zaledwie 5,31%. To konsekwencja trwającego od przełomu stycznia i lutego pogorszenia nastrojów na amerykańskim rynku akcji, w rezultacie którego indeks S&P 500, po dynamicznym wzroście w styczniu, jest obecnie na poziomie tylko nieco wyższym niż na przełomie 2017 i 2018 roku.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.