
W dniu 23 października 2024 r. Fundacja GPW po raz czwarty zorganizowała Dzień Edukacji Finansowej (DEF). Wydarzenie to skierowane było do szerokiego grona odbiorców, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat finansów osobistych, oszczędzania i inwestowania. W tegorocznej edycji, zarówno stacjonarnie, jak i online, uczestniczyło blisko 2000 osób.
Ważnym elementem tegorocznej edycji DEF była debata ekspercka „Nowe pokolenie – nowe priorytety? Jak postawy i zachowania inwestycyjne młodych dorosłych wpływają na rynek finansowy”. Debatę poprzedziła prezentacja wybranych wyników z badania „Inwestowanie oczami młodych dorosłych – wiedza, przekonania, postawy, zachowania”, które zostało przeprowadzone w październiku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1090 młodych Polaków (połowa kobiety, połowa mężczyźni) na zlecenie Fundacji GPW i PZU TFI. Badanie przeprowadzono metodą CAWI, na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna.
Badanie przeprowadziła dr hab. Katarzyna Sekścińska – psycholog i ekonomistka, adiunkt w Katedrze Katedra Psychologii Biznesu i innowacji społecznych (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego), doktor habilitowana nauk społecznych w zakresie psychologii, trenerka i coach.
Celem badania było poznanie czynników wpływających na inwestowanie wśród młodych dorosłych (osby w wieku 18-35 lat):
- Czy inwestują?
- Jak inwestują?
- Dlaczego (nie)inwestują?
- Czy mają choć podstawową wiedzę inwestycyjną?
- Jak postrzegają różne rozwiązania inwestycyjne?
Na podstawie badania można również ocenić stosunek młodych dorosłych do inwestowania w ETF-y. Jedynie 3% z nich inwestuje oszczędności w te instrumenty finansowe. Wśród inwestujących młodych dorosłych inwestowanie pasywne (np. ETF-y) preferuje 38% badanych, a wśród nieinwestujących 20%. Do najważniejszych trzech czynników, które zniechęcają ich do inwestowania w ETF-y, należą: brak wystarczającej wiedzy na temat tego instrumentu (45%), zbyt wysokie ryzyko straty (25%) i skomplikowane zasady działania tego instrumentu (24%). Jak podkreśla autorka badania, zdecydowanie większą barierę w inwestowaniu w ETF-y stanowi brak wiedzy na ich temat niż obawa przed stratą.
40% badanych nie słyszało o ETF-ach (to największy odsetek obok jednostek funduszy inwestycyjnych), 29% osób słyszało o nich, ale nie wiedzą/nie pamiętają czym dokładnie są, a jedynie 31% wie dokładnie czym one są (najmniej spośród wszystkich badanych instrumentów finansowych). Wśród tych ostatnich 19% ogółu badanych zadeklarowało, że ma podstawową wiedzę na temat ETF-ów, 9% że posiada umiarkowaną wiedzę, a tylko 3% że ma zaawansowaną wiedzę na ich temat. Zbadano także podstawową wiedzę dotyczącą inwestowania i różnych instrumentów inwestycyjnych. Jedynie co piąty młody dorosły (21%) wie czym jest ETF (na poziomie podstawowym) – to najmniej spośród wszystkich instrumentów finansowych. To o 10 pkt. procentowych mniej niż odsetek osób deklarujących wiedzę na poziomie podstawowym. Oznacza to, że wielu młodych Polaków przeszacowuje swoją wiedzę na temat ETF-ów. Większość osób nieznających poprawnych odpowiedzi w teście wiedzy dotyczącym inwestowania i instrumentów inwestycyjnych jest świadoma swojej niewiedzy na temat ETF-ów (66%), jednak 13% badanych ma fałszywą wiedzę na ich temat, która wydaje im się poprawna. Najtrudniejsze pytanie w teście wiedzy dotyczącym ETF-ów odnosiło się do następującego stwierdzenia: ETF zwykle odzwierciedlają zachowania określonych indeksów giełdowych (tylko 21% poprawnych odpowiedzi).
Podsumowując autorka stwierdza, że ETF wydaje się być najmniej atrakcyjny w rankingu rozwiązań inwestycyjnych wśród młodych ludzi, niemal na wszystkich wymiarach zajmując przedostatnie miejsce, z wyjątkiem dopasowania do potrzeb początkujących inwestorów, gdzie zajmuje 3. miejsce od końca.
Postrzeganie relatywnej atrakcyjności różnych rozwiązań inwestycyjnych młodych dorosłych nierzadko odbiega od ich obiektywnych zalet i wad. Zaskakująco nisko na różnych wymiarach oceniane są fundusze inwestycyjne i ETF-y. Są one znacznie mniej znanymi rozwiązaniami niż akcje i obligacje, a co nie jest znane jest niepewne, ryzykowne, trochę straszne i w konsekwencji gorzej postrzegane często w oparciu o bardzo odległe skojarzenia.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.