Skip to main content

Czy inwestowanie indeksowe jest dla każdego? Relacja ze spotkania autorskiego i debaty oksfordzkiej

21 marca 2024 r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Miziołkiem z okazji premiery książki „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” wydanej przez Maklerska.pl (można ją było nabyć w czasie tego spotkania) oraz debata oksfordzka, której teza brzmiała: „Inwestowanie indeksowe jest dla każdego”.

W pierwszej części wydarzenia Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl, Atlasetf.pl) przeprowadził krótką rozmowę z Tomaszem Miziołkiem. Wśród poruszonych kwestii znalazły się następujące:

  • czym jest inwestowanie indeksowe i dlaczego warto w ten sposób inwestować, a nie po prostu kupować akcje wybranych spółek (np. Apple, Amazon) lub aktywów (np. bitcoin), które w ostatnich latach przynosiły spektakularne zyski?
  • czym są instrumenty finansowe typu ETN i ETC i czym się różnią od znacznie bardziej popularnych funduszy ETF?
  • jakie strategie inwestycyjne pozwalają realizować instrumenty finansowe typu ETN i ETC i w jakie klasy aktywów można za ich pośrednictwem inwestować?
  • na co należy zwracać uwagę inwestując w instrumenty finansowe typu ETN i ETC posiadające ekspozycję na kryptowaluty lub towary?

Następnie odbyła się debata oksfordzka, której teza brzmiała: „Inwestowanie indeksowe jest dla każdego”. Marszałkiem debaty był Artur Wiśniewski. Stronę Propozycji (czyli osób, które starały się udowodnić prawdziwość tezy) reprezentowali: Michał Wojciechowski (DM mBanku), Michał Duniec (Analizy Online) i Grzegorz Zalewski (DM BOŚ, Wydawnictwo Linia) (skład uczestników obu dyskutujących stron był wynikiem losowania). Stronę Opozycji (czyli osób, których zadaniem było wykazanie, że postulaty wskazane przez Propozycję w tezie są błędne lub nieprawdziwe) reprezentowali: Paweł Wróbel (TFI PZU), Tomasz Miziołek (Uniwersytet Łódzki, etf.com.pl) oraz Mateusz Mucha (Beta Securities Poland). Po blisko godzinnej debacie publiczność zgromadzona na Sali Notowań wydała werdykt poprzez oklaski dla Propozycji i Opozycji.

Relacja wideo z całego spotkania jest dostępna na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=I2KclAzWtP0

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.