Skip to main content

Coraz bliżej funduszy pasywnych PZU

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że pierwszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, które wprowadzi na szerszą skalę do swojej oferty pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, będzie TFI PZU. Przypomnijmy, iż pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w połowie stycznia tego roku, kiedy w prasie ukazała się wiadomość o tym, iż od 1 kwietnia stanowisko prezesa TFI PZU obejmie Marcin Adamczyk. Jak podała wówczas „Rzeczpospolita” „jednym z zadań nowego prezesa będzie przegląd oferty TFI PZU i przygotowanie firmy pod kątem ewentualnego rozwoju funduszy pasywnych, opartych na strategiach inwestycyjnych, których zadaniem jest naśladowanie notowań indeksów giełdowych, czy wybranych koszyków aktywów.” (więcej informacji tutaj).

Dwa miesiące później, 15 marca, przy okazji ogłoszenia wyników finansowych PZU za 2016 rok, Paweł Surówka – prezes PZU Życie S.A. – ponownie wspomniał o planowanym rozszerzeniu oferty ubezpieczyciela o fundusze zarządzane pasywnie i ETF-y. Stwierdził on wówczas, że „pracujemy nad tym już teraz, a produkty te powinny pojawić się w ofercie w średnioterminowej perspektywie”.

Wreszcie w dniu dzisiejszym, w wywiadzie dla Parkiet TV, prezes TFI PZU Marcin Adamczyk potwierdził, że towarzystwo pracuje nad uruchomieniem niskokosztowych funduszy pasywnych. Jak stwierdził Adamczyk „Pobieranie opłat za zarządzanie na poziomie zbliżonym do obecnego będzie uzasadnione jedynie w bardzo aktywnie prowadzonych funduszach, które regularnie osiągają stopy zwrotu wyższe niż szeroki rynek. Uzupełnieniem oferty tego typu produktów – o dość wyrafinowanych strategiach – powinny być właśnie fundusze biernie zarządzane, zarabiające tyle co szeroki rynek. Obie kategorie produktów nie wykluczają się, tylko uzupełniają”.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.