Skip to main content

5 lat funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF na GPW w Warszawie

Dokładnie 5 lat temu, 22 września 2010 r. na GPW w Warszawie odbył się debiut pierwszego funduszu typu ETF – Lyxor WIG20 UCITS ETF. Jest to subfundusz funduszu parasolowego Multi Units Luxembourg SICAV zarządzanego przez Lyxor International Asset Management, którego promotorem jest bank Societe Generale. Choć instrument ten jest notowany także na giełdzie w Paryżu (od września 2013 r.), giełda w Warszawie pozostaje – z oczywistych powodów – najważniejszym miejscem notowań funduszu naśladującego (poprzez metodę replikacji syntetycznej) zachowanie indeksu polskich blue-chipów.

Wprowadzenie tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF do obrotu giełdowego zapoczątkowało rozwój nowego segmentu warszawskiego parkietu. Choć jak dotychczas nie jest on imponujący (notowane są na nim zaledwie trzy ETF-y – oprócz ww. także Lyxor S&P 500 UCITS ETF oraz Lyxor DAX (DR) UCITS ETF), to – zwłaszcza w ostatnich miesiącach – coraz większa grupa inwestorów interesuje się tymi instrumentami finansowymi. Dotyczy to w szczególności funduszu odzwierciedlającego notowania indeksu WIG20.

Pięć lat po tym historycznym wydarzeniu warto przeanalizować najważniejsze aspekty obecności tego instrumentu finansowego na warszawskiej giełdzie oraz przyjrzeć się wybranym tendencjom, jakie miały miejsce w tym okresie. W najbliższych dniach na stronie etf.com.pl opublikowane zostaną artykuły, w których przedmiotem analiz będzie aktywność inwestorów dokonujących transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF na GPW w Warszawie oraz popularność funduszu wśród inwestorów.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.