Skip to main content

„Złoty” fundusz ETF Securities na London Stock Exchange

16 grudnia na giełdzie w Londynie miało miejsce pierwsze notowanie funduszu typu ETC – ETFS Physical Swiss Gold. Jego providerem jest jedna z najbardziej znanych instytucji finansowych na rynku exchange-traded funds – ETF Securities, która w 170 produktach zgromadziła dotychczas ok. 17 mld USD (w tym ponad 11 mld USD w funduszach zabezpieczonych fizycznie istniejącymi surowcami).

Celem funduszu jest odzwierciedlanie zachowania ceny sztabek złota istniejących w fizycznej postaci. Jego zabezpieczeniem są sztabki złota przechowywane w Zurychu, dzięki czemu – w odróżnieniu od innych „złotych” funduszy oferujących ekspozycję na sztabki złota poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych – z inwestycją w ten instrument nie wiąże się ani ryzyko kontrahenta, ani ryzyko kredytowe. Złoto to spełnia standardy Stowarzyszenia Londyńskiego Rynku Złota (London Bullion Market Association).

ETF Securities jest pionierem na rynku exchange-traded commodities. W 2003 r. firma ta utworzyła pierwszy na świecie fundusz oparty o ceny złota (w Australii i Wielkiej Brytanii), w 2005 roku wprowadziła na rynek pierwszy fundusz oparty o ceny ropy naftowej, zaś w 2006 roku kolejne fundusze towarowe tej firmy zaczęły być notowane na London Stock Exchange.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.