Skip to main content

Zadebiutował pierwszy europejski fundusz ETF Metaverse

Spółka asset management ETC Group specjalizująca się w innowacyjnych cyfrowych papierach wartościowych zabezpieczone aktywami (w jej ofercie znajdują się m.in. BTCetc – ETC Group Physical Bitcoin (BTCE) i ETHetc – ETC Group Physical Ethereum (ZETH) notowane na europejskich giełdach – m.in. na Deutsche Boerse (Xetra), Euronext, SIX Swiss Exchange, AQUIS UK i Wiener Börse) wraz z HANetf (mający siedzibę w Londynie niezależny dostawca nowoczesnych i innowacyjnych funduszy UCITS ETF współpracujący poprzez platformę ETF typu white-label z różnorodnymi firmami zarządzającymi aktywami) uruchomiła pierwszy w Europie fundusz Metaverse ETF –  ETC Group Global Metaverse UCITS ETF (METR). Fundusz zadebiutował 17 marca 2022 r. na giełdzie w Londynie, gdzie jest notowany w amerykańskich dolarach i funtach szterlingach. W najbliższym czasie, dzięki europejskiemu paszportowi, zostanie wprowadzony do dystrybucji także w innych krajach europejskich.

ETC Group Global Metaverse UCITS ETF jest funduszem tematycznym, który zapewnia europejskim inwestorom dostęp do jednego z najpopularniejszych obecnie megatrendów – Metaverse. Fundusz inwestuje w akcje firm, które prowadzą działalność w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości (AR), wirtualnej rzeczywistości (VR), grafiki 3D, półprzewodników, szybkiej komunikacji bezprzewodowej, gier online, strumieniowego przesyłania wideo, technologii blockchain, w tym niewymienialnych tokenów (non-fungible token – NFT) i cyfrowej ziemi (digital land) oraz połączonej chmury (connected cloud), a także przechowywania plików i danych.

Choć sektor Metaverse znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju, zdążył już przyciągnąć inwestycje o wartości miliardów dolarów. Według szacunków banku inwestycyjnego Morgan Stanley potencjał całkowitych wydatków konsumenckich na produkty i usługi tego sektora w samych tylko Stanach Zjednoczonych wynosi 8,3 bln USD, zaś według banku Goldman Sachs potencjalny globalny rynek Metaverse sięga 12 bln USD.

Celem funduszu jest naśladowanie wyników inwestycyjnych indeksu Solactive ETC Group Global Metaverse Index Jego dostawcą jest niemiecka spółka Solactive, która do opracowywania niestandardowych indeksów wykorzystuje sztuczną inteligencję i najnowocześniejsze metody obliczeniowe. Składniki indeksu są wybierane z uniwersum obejmującego akcje firm z rynków rozwiniętych o kapitalizacji rynkowej powyżej 0,8 mld USD i średnim dziennym wolumenie obrotu powyżej 1,6 mln USD. Wybór akcji do portfela indeksu jest oparty na opracowanym przez Solactive algorytmie przetwarzania języka naturalnego (NLP) zwanym ARTIS, który identyfikuje firmy powiązane z określonym tematem pod kątem odpowiednich słów kluczowych poprzez sprawdzanie publicznie dostępnych informacji, takich jak wiadomości finansowe, profile biznesowe i publikacje firm. W odniesieniu do tematu Metaverse algorytm jest zaprogramowany tak, aby identyfikować firmy, których działalność biznesowa jest powiązana z sześcioma kategoriami branżowymi: rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (augmented & virtual reality), ekonomia twórców (creator economy), infrastruktura cyfrowa (digital infrastructure), rynek cyfrowy (digital marketplace), gaming i płatności cyfrowe (digital payments). Metodologia zakłada wybór 12 firm z każdej z ww. kategorii o najwyższych wynikach trafności tematycznej ARTIS. Z listy 72 akcji do portfela indeksu trafiają walory 50 firm o największej kapitalizacji. Wszystkie składniki indeksu mają początkowo jednakowe wagi, a następnie wagi akcji z kategorii augmented/virtual reality są mnożone przez trzy. Indeks jest ponownie równoważony co kwartał, a zasady jego buforowania ograniczają niepotrzebne obroty. W końcu lutego w portfelu indeksu znajdowały się głównie akcje amerykańskich spółek (77,4%); relatywnie duże udziały miały również firmy chińskie (7,8%), japońskie (7,4%) i brytyjskie (4,3%). Wśród spółek największe znaczenie w portfelu posiadały akcje Apple (6,8%), Parametric Technology (5,7%), Snap (4,6%), S4 Capital (4,3%) i Meta Platforms (3,8%).

Walutą bazową funduszu jest dolar amerykański. Fundusz ma charakter akumulacyjny. Wskaźnik kosztów całkowitych (TER) wynosi 0,65% w skali roku.

Warto dodać, iż jest to drugi tematyczny ETF stworzony przez ETC Group we współpracy z HANetf. Pierwszym był uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku ETC Group Digital Assets and Blockchain Equity UCITS ETF (KOIN) oferujący ekspozycję na firmy, które prowadzą działalność w dziedzinie technologii blockchain, w tym kopania kryptowalut, technologii blockchain lub handlu kryptowalutami oraz giełdy kryptowalut.

ETC Group Global Metaverse UCITS ETF będzie miał wkrótce konkurenta. W najbliższych dniach amerykańska firma Roundhill Investments, która w czerwcu 2021 r. uruchomiła pierwszy tego rodzaju ETF na świecie (jest notowany na NYSE Arca i zarządza obecnie aktywami przekraczającymi 750 mln USD), wprowadzi na Deutsche Boerse fundusz Roundhill Ball Metaverse UCITS ETF.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.