Skip to main content

Rekordowy wzrost aktywów europejskich ETF/ETP w styczniu

Według danych opublikowanych przez ETFGI – niezależną firmę konsultingową i badawczą z siedzibą w Londynie zajmującą się monitorowaniem rynków funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) – w styczniu 2018 r. wartość aktywów zainwestowanych w ww. produkty finansowe notowane na europejskich platformach obrotu wzrosła aż o 54,0 mld USD (6,73%). Był to zatem największy miesięczny (w ujęciu bezwzględnym) wzrost aktywów w historii tego rynku. W rezultacie, w końcu minionego miesiąca w europejskich ETF-ach i ETP ulokowanych było już 856 mld USD (nowy rekordowy poziom), z czego 815 mld USD w samych funduszach ETF. Aktywa akcyjnych ETF/ETP wzrosły w styczniu o 8,22%, a dłużnych instrumentów tego rodzaju jedynie o 3,31%.

Styczeń był równocześnie już 40. z rzędu miesiącem, w którym napływ netto środków finansowych do europejskich ETF-ów i ETP okazał się dodatni. Wyniósł on ogółem 16,0 mld USD (to o 38,2% więcej niż w styczniu 2017 r.), z czego aż 14,0 mld USD netto zasiliło instrumenty finansowe powiązane z indeksami akcyjnymi, a 1,73 mld USD netto trafiło do instrumentów replikujących stopy zwrotu indeksów rynku papierów dłużnych. Najwięcej nowych środków finansowych napłynęło w styczniu do funduszy ETF charakteryzujących się relatywnie niskimi kosztami i reprezentujących główne kategorie inwestycyjne (core ETFs) – liderami w pozyskiwaniu kapitału były: iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF (DE) (1,34 mld USD) oraz iShares Euro Stoxx 50 UCITS ETF (DE) (1,04 mld USD). Ogółem do 20 najlepszych pod tym względem ETF-ów trafiło netto aż 9,47 mld USD (por. poniższa tabela).

Spośród instrumentów typu ETP najpopularniejsze okazały się: ETFS Physical Gold (74 mln USD) i db Physical Platinum Euro Hedged ETC (58 mln USD). W sumie 10 najskuteczniejszych w pozyskiwaniu nowych środków finansowych instrumentów typu ETP zgromadziło 446 mln USD netto (por. poniższa tabela).

Według danych zebranych przez ETFGI w końcu stycznia 2018 r. na europejskich giełdach funkcjonowało 2276 funduszy ETF i instrumentów typu ETP, czyli o 18 więcej niż miesiąc wcześniej. W tym gronie znajdowało się 1626 funduszy ETF.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.