Skip to main content

Rekordowe aktywa europejskich funduszy ETF i instrumentów typu ETP

Jak poinformowała spółka ETFGI monitorująca rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) na świecie w końcu marca łączna wartość aktywów ulokowana w tych instrumentach finansowych notowanych na europejskich platformach obrotu osiągnęła nowy rekordowy poziom 522 mld USD. Ogółem na 25 giełdach w Europie w 21 krajach notowanych jest 2207 ETF i ETP (w tym 1561 samych funduszy ETF), których dostawcami (providers) są 52 instytucje finansowe.

W marcu napływ netto kapitału do europejskich ETF/ETP wyniósł 5,11 mld USD – był to osiemnasty z rzędu miesiąc, w którym wartość nabyć indeksowych instrumentów finansowych notowanych na giełdach przewyższyła wartość umorzeń (sprzedaży). Największym zainteresowaniem cieszyły się w minionym miesiącu produkty odwzorowujące indeksy rynku instrumentów o stałym dochodzie (+6,18 mld USD). Po rekordowym popycie w lutym tym razem znacznie gorszy bilans zanotowały towarowe ETF/ETP (+1,10 mld USD), natomiast z instrumentów powiązanych z indeksami rynku akcji odpłynęło netto 2,29 mld USD (minimalnie więcej niż miesiąc wcześniej). W skali całego kwartału niekwestionowanymi zwycięzcami okazały się towarowe fundusze ETF i instrumenty typu ETP – saldo wpłat i wypłat wyniosło 4,49 mld USD i był to rekordowy kwartał w ich historii (dotychczas najlepszy rezultat – 2,01 mld USD – odnotowano w I kwartale 2012 r. ). Wśród dostawców produktów indeksowych znajdujących się w obrocie giełdowym zdecydowanym liderem okazała się w marcu spółka BlackRock oferująca ETF-y pod marką iShares – pozyskała ona netto 4,55 mld USD. Kolejne miejsca w tym zestawieniu, jednak z dużo słabszym bilansem wpłat i wypłat, zajęły Source (+647 mln USD) i Amundi (+559 mln USD). BlackRock przyciągnął najwięcej nowych środków finansowych netto również w całym pierwszym kwartale 2016 r. (+6,11 mld USD); za nim uplasowały się ETF Securities (+2,11 mld USD) i State Street Global Advisors (fundusze ETF SPDR) (+856 mln USD). W ubiegłym miesiącu pięć firm uruchomiło 19 nowych ETF/ETP, natomiast 10 tego rodzaju produktów zostało zlikwidowanych.

Najpopularniejszym dostawcą indeksów dla podmiotów oferujących fundusze ETF i instrumenty typu ETP w końcu marca była spółka MSCI – jej indeksy były naśladowane przez instrumenty, w których zgromadzono 22,3% ogółu aktywów zarządzanych przez europejskie ETF/ETP. Drugim pod względem popularności dostawcą indeksów jest spółka STOXX (udział w rynku na poziomie 20,4%), a trzecim S&P Dow Jones Indices (12,4%).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.