Skip to main content

Prawie 3 mld USD nowego kapitału zasiliło w maju europejski rynek ETF i ETP

Jak poinformowała spółka ETFGI – niezależna brytyjska firma konsultingowa i badawcza monitorująca światowy rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) – w końcu maja 2018 r. europejski rynek tych instrumentów finansowych obejmował 2324 produkty (posiadające 7684 linie notowań) oferowane przez 66 dostawców (providers) i notowane na 27 giełdach papierów wartościowych. Łączne aktywa zgromadzone w europejskich ETF-ach i ETF zmniejszyły się w maju o 10,5 mld USD i wyniosły na koniec tego miesiąca 819,7 mld USD (w tym w samym ETF-ach jest ulokowanych 777 mld USD).

W maju obawy inwestorów związane z obecnymi ryzykami geopolitycznymi przełożyły się na zmniejszenie apetytu na produkty zapewniające podstawową ekspozycję na akcje w strefie euro i w Niemczech. Mimo to maj był 44. z rzędu miesiącem, w którym firma ETFGI odnotowała dodatni napływ netto kapitału do europejskich ETF-ów i instrumentów typu ETP. Sięgnął on 2,89 mld USD (choć w maju 2017 r. było to aż 12,7 mld USD), z czego 2,07 mld USD trafiło do akcyjnych ETF/ETP. Instrumenty finansowe powiązane z indeksami rynku długu doświadczyły natomiast odpływu netto kapitału w wysokości 714 mln USD (to najwięcej w tym roku).

Od początku 2018 roku przewaga nabyć nad umorzeniami wyniosła 27,4 mld USD – to o 8 mld USD mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Produkty akcyjne pozyskały w tym okresie netto 23,7 mld USD (przed rokiem było to 32,6 mld USD), zaś dłużne zaledwie 4,20 mld USD (przed rokiem było to prawie trzykrotnie więcej – 12,4 mld USD). W gronie ETF-ów najwięcej nowych środków finansowych netto zasiliło w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku fundusze iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF (1,75 mld USD), Vanguard S&P 500 UCITS ETF (1,43 mld USD) i iShares Automation & Robotics UCITS ETF (923 mln USD). Ogółem do 20 najpopularniejszych europejskich ETF-ów w tym okresie trafiło netto 15,5 mld USD (por. poniższa tabela).

Wśród instrumentów typu ETP zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył się dotychczas w tym roku Xtrackers Physical Gold ETC (EUR) (1,60 mld USD). Blisko pół miliarda dolarów nowych środków netto trafiło do Invesco Physical Gold ETC (494 mln USD), a prawie 300 mln USD do Xetra Gold EUR (290 mln USD). 10 najpopularniejszych ETP zgromadziło łącznie w okresie od stycznia do maja br. 3,17 mld USD (por. poniższa tabela).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.