Według danych BlackRock w tygodniu zakończonym 16 lipca saldo nabyć i umorzeń tytułów uczestnictwa funduszy ETF replikujących zachowanie subindeksów sektorowych indeksu STOXX 600 było najgorsze od początku maja br. i wyniosło (-263,9 mln USD). Stało się tak, mimo iż 16 z 19 subindeksów sektorowych odnotowało wzrost notowań. Największy – 5,6% – stał się udziałem subindeksu odzwierciedlającego sytuację wśród spółek branży samochodowej (producentów samochodów i części samochodowych). Najgorszy rezultat (strata na poziomie 2,0%) zanotował z kolei subindeks surowców podstawowych. I to właśnie z funduszy ETF naśladujących notowania tego subindeksu odpłynęło (netto) najwięcej kapitału – aż 179,5 mln USD. Prawie cała ta kwota (175,9 mln USD) przypadła na Dow Jones STOXX 600 Optimised Basic Resources Source ETF. Blisko 50 mln USD odpłynęło także w ETF-ów powiązanych z subindeksami branży medialnej (-49,6 mln USD) i telekomunikacyjnej (-49,3 mln USD). Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się natomiast fundusze ETF sektora bankowego (46,1 mln USD) i sektora żywności i napojów (37,8 mln USD).
Od 1 do 16 lipca saldo nabyć i umorzeń wyniosło (-28,1 mln USD). W tym okresie najwyższy napływ kapitału odnotowały fundusze ETF powiązane z subindeksami: surowców podstawowych (87,5 mln USD), żywności i napojów (43,5 mln USD) i bankowym (39,9 mln USD). Największy odpływ środków finansowych stał się udziałem funduszy sektora medialnego (-69,1 mln USD) oraz ropy i gazu (-53,3 mln USD).
Według danych BlackRock od początku bieżącego roku z funduszy ETF replikujących zachowanie subindeksów sektorowych indeksu STOXX 600 wypłacono już o 684,5 mln USD więcej niż do nich wpłacono. Największa przewaga wpłat nad wypłatami miało miejsce w przypadku ETF-ów powiązanych z subindeksem branży medialnej (212,7 mln USD). Na przeciwnym biegunie znalazły się ETF-y powiązane z subindeksem sektora telekomunikacyjnego (-224,1 mln USD).
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.