Skip to main content

Pierwszy instrument ETC z ekspozycją na ceny rodu na giełdach w Londynie i we Frankfurcie

19 maja 2011 r. na London Stock Exchange i 30 maja na Deutsche Boerse rozpoczęły się notowania instrumentu finansowego typu ETC (exchange-traded commodity) odzwierciedlającego ceny rodu – db Physical Rhodium ETC (na Deutsche Boerse jest to db Physical Rhodium ETC (EUR)).

Rod, z uwagi na ograniczone zasoby i możliwości szerokiego zastosowania, jest obecnie jednym z najcenniejszych metali szlachetnych. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym – jest stosowany w katalizatorach do pochłaniania tlenków azotu. Ponadto chroni powierzchnię najwyższej jakości biżuterii oraz działa jako stop w połączeniu z platyną.

db Physical Rhodium ETC wyemitowany przez db ETC Index plc pozwala czerpać korzyści ze zmian ceny rodu. Jest to możliwe, gdyż instrument ten naśladuje zachowanie ceny spot tego metalu – bazuje na Comdaq Metals Tradable Rhodium Benchmark (CMRB) wyrażonym w dolarach amerykańskich publikowanym przez Comdaq Metals Switzerland AG. Zabezpieczeniem db Physical Rhodium ETC jest fizycznie zdeponowany rod – jest on przechowywany w Wielkiej Brytanii przez Johnson Matthey PLC w bezpiecznych i posiadających unikatową identyfikację butelkach w kształcie gąbki.

Wskaźnik kosztów całkowitych tego instrumentu wynosi 0,95% w skali roku. Instrument ten wygasa w 2061 r. Na LSE jest on notowany w dolarach amerykańskich, a na Deutsche Boerse w euro.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.