Firma Invesco wprowadziła na europejski rynek pierwszy akcyjny fundusz ETF posiadający ekspozycję na rynki rozwinięte, który zamiast ważenia poszczególnych spółek w oparciu o ich kapitalizację rynkową (z uwzględnieniem free floatu) przypisuje wszystkim składnikom identyczne udziały (equal-weighted).
Fundusz Invesco MSCI World Equal Weight UCITS ETF (MWEQ) został uruchomiony 4 września 2024 r. i wprowadzony na giełdę w Londynie (London Stock Exchange), na której jest przedmiotem obrotu w amerykańskich dolarach. Jest funduszem pasywnie zarządzanym. Jego celem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie wyników inwestycyjnych (net total return) indeksu MSCI World Equal Weighted. Jest to indeks obejmujący akcje dużych i średnich spółek z rynków rozwiniętych – w końcu sierpnia było ich 1429. W odróżnieniu od znacznie bardziej znanego i częściej wykorzystywanego przez firmy zarządzające funduszami ETF indeksu MSCI World obejmującego co prawda te same spółki, ale ważonego kapitalizacją, jest indeksem równoważonym. Oznacza to, że w momencie cokwartalnego rebalancingu udział wszystkich uczestników indeksu jest taki sam (ok. 0,07%). Tego rodzaju ważenie spółek ograniczyć ma ekstremalnie wysokie ryzyko koncentracji portfela, jakie można w ostatnim czasie obserwować w przypadku indeksu MSCI World (10 największych spółek w indeksie MSCI World ma ok. 25% udział w indeksie – to najwyższy poziom od ponad 40 lat).
W opinii Gary`ego Buxtona, szefa regionalnego EMEA i APAC i strategii indeksowych w Invesco „nowy ETF oferuje inwestorom rozsądny sposób na zachowanie szerokiej ekspozycji na globalne rynki akcji, ale przy zmniejszonej wrażliwości na wyniki poszczególnych spółek”. Z kolei Chris Mellor – szef działu zarządzania produktami ETF akcji EMEA w Invesco – jest zdania, że fundusz „umożliwia inwestorom rozłożenie ryzyka nie tylko na poziomie akcji, ale także na poziomie sektorowym i geograficznym”.
Potwierdzają to dane dotyczące struktury portfela indeksu MSCI World Equal Weighted w końcu sierpnia. Największy udział w jego portfelu mają co prawda spółki amerykańskie (42,51%), ale ich znaczenie jest wyraźnie mniejsze niż w indeksie MSCI World (71,56%). Natomiast udział spółek z pozostałych dużych państw – Japonii, Kanady i Wielkiej Brytanii (odpowiednio 14,78%, 6,21% i 5,53%) jest wyraźnie większy niż w indeksie MSCI World (5,79%, 3,05%, 3,82%). Podobnie sytuacja wygląda, gdy porównamy strukturę sektorową obu indeksów. W indeksie MSCI World Equal Weighted największy udział mają spółki przemysłowe, finansowe i technologiczne (odpowiednio 18,17%, 16,59% i 10,98%), podczas gdy w indeksie MSCI World zdecydowanie dominuje branża IT (24,70%), za którą plasują się spółki finansowe (15,53%) i sektora opieki zdrowotnej (12,27%). W stosunku do indeksu macierzystego, w indeksie MSCI World Equal Weighted większe znaczenie mają spółki o niskiej kapitalizacji i niewielkiej zmienności, natomiast mniejszy udział mają firmy charakteryzujące się wysokim czynnikiem momentum (których ceny ostatnio szybko rosły). Choć w okresie ostatnich 15 lat stopa zwrotu indeksu MSCI World Equal Weighted była wyraźnie niższa niż indeksu MSCI World (483,69% vs. 357,37%), to w przypadku odwrócenia obserwowanej w ostatnim okresie tendencji dynamicznego wzrostu kursów dużych spółek, w szczególności z sektora technologicznego, indeks równoważony może okazać się lepszym wyborem.
Wskaźnik kosztów całkowitych (TER) funduszu wynosi 0,20%. Walutą bazową funduszu jest dolar amerykański.
Przypomnijmy, iż jest to trzeci fundusz ETF o podobnej charakterystyce (równoważony) uruchomiony przez Invesco w ostatnich latach. W kwietniu 2021 r. firma utworzyła fundusz Invesco S&P 500 Equal Weight UCITS ETF z ekspozycją na rynek amerykański notowany obecnie na giełdach w Londynie, Tel Avivie, Frankfurcie, Mediolanie i Meksyku (jego aktywa wynoszą obecnie blisko 500 mln USD), zaś w lipcu 2023 r. fundusz Invesco Nasdaq-100 Equal Weight UCITS ETF notowany na giełdach w Londynie, Frankfurcie, Zurychu i Mediolanie (jego aktywa wynoszą ok. 140 mln USD).
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.