Skip to main content

Pierwszy ETF na giełdzie w Kopenhadze

7 lutego 2019 r. na NASDAQ Copenhagen zadebiutował pierwszy fundusz ETF – Xact OMXC25 ETF. Funduszem zarządza szwedzka spółka Xact Kapitalförvaltning specjalizująca się w oferowaniu pasywnych produktów inwestycyjnych. Pierwszy ETF uruchomiła w Szwecji już w 2000 roku, czyli w tym samym, w którym pierwsze instrumenty tego typu zadebiutowały na europejskich giełdach. Była pierwszym podmiotem, który zaoferował fundusze ETF w krajach skandynawskich. Dziś jest liderem w regionie – oferuje 15 ETF-ów, których aktywa sięgają ok. 30 mld SEK.

Fundusz Xact OMXC25 ETF jest dystrybuowany przez Handelsbanken Denmark. Jest to jeden z największych banków w Skandynawii i jeden z najsilniejszych na świecie. Żaden duży bank skandynawski nie ma wyższej oceny ratingowej niż Handelsbanken. Jego krajowymi rynkami są Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Norwegia i Wielka Brytania, ponadto jest on reprezentowany we wszystkich głównych centrach finansowych w ponad 20 państwach na świecie.

Celem funduszu Xact OMXC25 ETF jest dążenie do jak najdokładniejszego odwzorowywania wyników inwestycyjnych indeksu OMX Copenhagen 25 GI. Jest to indeks ważony kapitalizacją, który obejmuje akcje 25 największych i najpłynniejszych spółek na giełdzie w Kopenhadze. Skład indeksu podlega zmianom co pół roku.

Fundusz stosuje replikację fizyczną. Wśród największych pozycji funduszu (według stanu na dzień 2 stycznia br.) znajdowały się akcje firm Novo Nordisk (15,3%), Vestas Wind Systems (8,9%), Danske Bank (7,4%), Coloplast (7,2%), DSV (7,2%) i Carlsberg (6,4%). Pod względem sektorowym dominują spółki z branży opieki zdrowotnej (35,7%), przemysłowej (27,5%) i finansowej (11,3%). Walutą, w jakiej notowane są tytuły uczestnictwa funduszu jest korona duńska (DKK). Funkcję market makera dla funduszu pełni Handelsbanken Capital Markets.

Koszty zarządzania (management fee) funduszem wynoszą 0,20% w skali roku. To zdecydowanie mniej niż wynoszą średnie koszty w funduszach inwestycyjnych w Danii (1,69%) (według danych Swedish Investment Fund Association).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.