1 marca 2011 r. na London Stock Exchange wprowadzone zostały dwa exchange-traded funds spółki ETF Securities posiadające ekspozycję na spółki infrastrukturalne.
ETFX Dow Jones Brookfield Emerging Markets Infrastructure Fund to pierwszy nie tylko w Europie ale i na całym świecie fundusz ETF replikujący indeks Dow Jones Brookfield Emerging Markets Infrastructure. Natomiast ETFX Dow Jones Brookfield Global Infrastructure Fund jest pierwszym w Europie ETF-em naśladującym wyniki indeksu Dow Jones Brookfield Global Infrastructure. Oba indeksy są specjalistycznymi indeksami sektora infrastruktury stworzonymi przez jednego z najbardziej znanych dostawców indeksów na świecie – Dow Jones Indexes i Brookfield Asset Management – globalną spółkę zarządzającą aktywami skoncentrowaną w swojej działalności na aktywach powiązanych z rynkiem nieruchomości i energii oraz infrastrukturą. Warunkiem uczestnictwa w indeksach jest to, aby istotna część przychodów spółki (ponad 70%) pochodziła z działalności związanej z infrastrukturą – od transportu i przechowywania ropy i gazu aż po pobieranie opłat drogowych i portowych.
ETFX Dow Jones Brookfield Global Infrastructure Fund daje obecnie ekspozycję na 90 przedsiębiorstw z 20 krajów zaliczanych do rynków rozwiniętych (głównie spółki amerykańskie, kanadyjskie i brytyjskie). Największe udziały w portfelu funduszu w dniu 21 marca posiadały spółki: National Grid (8,59%), TransCanada (6,83%), Enbridge (5,11%), American Tower (4,92%) oraz Spectra Energy (4,26%). Z kolei portfel funduszu ETFX Dow Jones Brookfield Emerging Markets Infrastructure Fund obejmuje akcje 71 emitentów z 16 krajów należących do grona rynków wschodzących (przede wszystkim z Brazylii, Chin, Hongkongu, Indii i Meksyku). Największe udziały w portfelu funduszu w dniu 21 marca posiadały spółki: Hong Kong & China Gas (10,03%), ALL America Latina Logistica (5,62%), GAIL (India) (5,45%), Perusahaan Gas Negara (4,83%) i China Merchants Holdings (International) (4,38%).
Walutą obu funduszy (a jednocześnie walutą obrotu) jest dolar amerykański. Wskaźnik kosztów całkowitych (total earning ratio) w przypadku pierwszego z ww. ETF-ów wynosi 0,60%, natomiast w przypadku drugiego 0,65%.
Dzień wcześniej – 28 lutego – na LSE pojawił się natomiast ETFX-BofAML IVSTOXX ETF. Instrument ten daje inwestorom ekspozycję na implikowaną zmienność indeksu EURO STOXX 50 obejmującego 50 największych spółek z krajów należących do strefy euro poprze naśladowanie EURO STOXX 50 Investable Volatility Index. Walutą bazową i walutą obrotu funduszu jest euro. Wskaźnik kosztów całkowitych (TER) wynosi 0,80% w skali roku.
Nowe fundusze ETF Securities są częścią platformy ETF Exchange (ETFX) – pierwszej na świecie platformy ETF-ów trzeciej generacji, która obejmuje konsorcjum dużych banków (Bank of America Merrill Lynch, Barclays Capital, Citi i Rabobank International) działających jako autoryzowani uczestnicy i dostarczyciele swapów.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.