Skip to main content

Kolejne fundusze ETF z ekspozycją na holenderskie spółki na giełdzie w Amsterdamie

9 grudnia na NYSE Euronext Amsterdam pojawiły się dwa nowe fundusze ETF: ETFX AMX Fund i ETFX AEX Fund oferowane przez ETF Securities w ramach platformy ETF Exchange (ETFX) i Rabobank International. Nowe instrumenty finansowe pozwalają inwestorom partycypować w stopach zwrotu największych holenderskich korporacji międzynarodowych oraz średnich spółek holenderskich. Replikują one indeksy AMX i AEX obliczane przez NYSE Euronext.

ETFX AMX Fund stosuje replikację swapową. Walutą bazową funduszu jest euro. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio) wynosi 0,35%.

NYSE Euronext Europe jest jednym ważniejszych rynków exchange-traded funds w Europie. Obecnie na jego czterech parkietach (w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli i Lizbonie) notowane są 502 ETF-y z 572 liniami notowań. Przeciętny dzienny obrót tymi instrumentami finansowymi wynosi 385,8 mln euro. Od początku 2010 roku do obrotu zostało wprowadzonych 109 nowych linii notowań ETF-ów. W listopadzie przeprowadzano średnio 9604 transakcje ETF-ami dziennie, co oznacza wzrost o 19,5% w stosunku do listopada 2009 r.

Popularność funduszy ETF rośnie także na rynku holenderskim. Wartość obrotu tymi instrumentami finansowymi na giełdzie w Amsterdamie od stycznia do listopada 2010 r. wzrosła o 32,6% w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. Obecnie na NYSE Euronext Amsterdam notowanych jest 101 ETF-ów o łącznych aktywach w wysokości 50,9 mld euro.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.