Skip to main content

Kolejne dwa ETF-y SPDR na Deutsche Boerse i London Stock Exchange

W październiku 2011 r. na parkietach we Frankfurcie i w Londynie weszły do obrotu tytuły uczestnictwa kolejnych dwóch exchange-traded funds wyemitowane przez State Street Global Advisors (SSgA).

17 października na Deutsche Boerse oraz 20 października na LSE pojawiły się fundusze SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF oraz SPDR S&P Emerging Markets Dividend ETF. Oba podmioty stosują replikację fizyczną i oferują inwestorom ekspozycję na spółki (amerykańskie i z państw wschodzących) charakteryzujące się wysokimi współczynnikami stopy dywidendy (dividend yield). Pierwszy z ww. ETF-ów replikuje S&P High Yield Dividend Aristocrats Index, który obejmuje 60 spółek należących do szerokiego indeksu S&P 1500, które mają najwyższe stopy dywidendy i które stale zwiększały swoje dywidendy w ciągu minionych 25 lat. Maksymalny udział walorów jednej spółki w indeksie został – w celach dywersyfikacji portfela – ograniczony do 4 procent. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio) funduszu wynosi 0,35% w skali roku.

SPDR S&P Emerging Markets Dividend ETF odwzorowuje S&P Emerging Markets Dividend Opportunities Index, który obejmuje około 100 spółek z około 20 rynków wschodzących, które mają najwyższe stopy dywidendy oraz które cechowały się stabilnymi lub rosnącymi dywidendami w ostatnich trzech latach. Maksymalny udział walorów jednej spółki w indeksie został – w celach dywersyfikacji portfela – ograniczony do 3 procent, natomiast maksymalny udział akcji z jednego kraju i jednego sektora został ograniczony do 25 procent. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio) funduszu wynosi 0,65% w skali roku.

Obecnie na pięciu europejskich parkietach (na Deutsche Boerse, Euronext Paris, London Stock Exchange, SIX Swiss Exchange i Borsa Italiana) notowanych jest 29 funduszy ETF SPDR. Na całym świecie w ofercie SSgA znajduje się 141 ETF-ów stosujących replikację fizyczną, których łączne aktywa wynoszą 244 mld USD (według stanu na koniec września br.).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.