Skip to main content

Główny indeks włoskiego rynku akcji obchodzi 10 urodziny

Spółka FTSE Russell – jeden z najważniejszych na świecie dostawców indeksów (index providers) – obchodzi właśnie dziesiątą rocznicę uruchomienia najważniejszego indeksu giełdy w Mediolanie (Borsa Italiana) – FTSE MIB Index. Najważniejszy barometr włoskiego rynku akcji został w czerwcu 2009 r. przekształcony z indeksu S&P/MIB zarządzanego wówczas przez Standard & Poor`s. Został on wtedy przejęty przez FTSE (obecnie FTSE Russell), która – podobnie jak Borsa Italiana – należy do London Stock Exchange Group. Historia indeksu w wersji obejmującej 40 uczestników sięga natomiast prawie 15 lat, został on bowiem uruchomiony we wrześniu 2004 roku.

W niedawnej uroczystości związanej z rocznicą utworzenia indeksu FTSE MIB, która miała miejsce na mediolańskiej giełdzie, jej prezes Raffaele Jerusalmi powiedział, że jest zadowolony z tego, że Borsa Italiana zdecydowała się przekazać zarządzanie indeksem (i jego pochodnymi) do cieszącego się dużym uznaniem podmiotu i docenia pozytywne partnerstwo FTSE Russell.

Indeks FTSE MIB obejmuje 40 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na mediolańskim parkiecie (na rynkach MTA i MIV) i ma na celu replikację szerokich wag sektorowych włoskiego rynku akcji. Uczestnicy indeksu są ważeni kapitalizacją rynkową z uwzględnieniem akcji w wolnym obrocie (free float), przy czym ich maksymalny udział jest ograniczony do 15%.W końcu maja 2019 r. największy udział w portfelu indeksu posiadały spółki: Enel (12,56%), Eni (10,99%), Intesa Sanpaolo (7,13%), Generali (5,50%) oraz Ferrari (5,48%). Łączna kapitalizacja włoskich spółek wchodzących w skład indeksu wyniosła 435,77 mld euro (448,08 mld euro wraz ze spółkami zagranicznymi), co stanowiło 78,56% kapitalizacji wszystkich włoskich spółek notowanych na Borsa Italiana (79,03% wraz ze spółkami zagranicznymi)

Według danych portalu ETF Strategy indeks FTSE MIB jest instrumentem bazowym dla kontraktów futures, opcji oraz ok. 2500 certyfikatów i warrantów notowanych na Borsa Italiana. Jego wyniki stara się odwzorowywać osiem europejskich ETF-ów. Największymi z nich są Lyxor FTSE MIB UCITS ETF i iShares FTSE MIB UCITS ETF, natomiast najtańszym (wskaźnik kosztów całkowitych (TER) 0,18%) Amundi FTSE MIB UCITS ETF.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.