Skip to main content

Giełdowe spadki zniechęciły do inwestowania w sektorowe ETF-y

Utrzymujące się w ubiegłym tygodniu niekorzystne nastroje na europejskich giełdach (tylko jeden z 19 subindeksów sektorowych indeksu STOXX Europe 600 znalazł się na plusie) sprawiły, iż drugi tydzień z rzędu saldo wpłat i wypłat z funduszy ETF naśladujących zachowanie tych subindeksów było ujemne. Według danych Black Rock w tygodniu zakończonym 20 sierpnia wyniosło ono (-188,5 mln USD), przy czym najwięcej kapitału (netto) wycofano z funduszy replikujących notowania subindeksów: bankowego (-90,5 mln USD), żywności i napojów (-76,6 mln USD) oraz dóbr i usług przemysłowych (-45,8 mln USD). Dodatnie saldo odnotowały jedynie ETF-y z sześciu kategorii – najlepszym bilansem wpłat i wypłat mogły pochwalić się podmioty powiązane z subindeksami: surowców podstawowych (+29,5 mln USD), opieki zdrowotnej (+21,7 mln USD) i telekomunikacyjnym (+18,7 mln USD).

Od początku miesiąca do 20 sierpnia saldo nabyć i umorzeń w funduszach ETF replikujących subindeksy sektorowe indeksu STOXX Europe 600 wyniosło (-73,6 mln USD). Najwięcej kapitału netto zyskały w tym okresie ETF-y sektora telekomunikacyjnego (+58,2 mln USD) i opieki zdrowotnej (+56,9 mln USD), natomiast najwięcej środków pieniężnych ubyło z ETF-ów sektora producentów żywności i napojów (-131,4 mln USD).

Od początku roku saldo nabyć i umorzeń wyniosło (-223,8 mln USD). W tym okresie największą popularnością cieszyły się ETF-y odwzorowujące zachowanie subindeksu branży medialnej (+212,7 mln USD), zaś najwięcej kapitału (netto) europejscy inwestorzy wypłacili z funduszy ETF naśladujących subindeksy sektora producentów żywności i napojów (-152,0 mln USD) i sektora surowców podstawowych (-142,4 mln USD).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.