Skip to main content

Fundusze ETF na europejskich parkietach – styczeń 2013 r.

Według danych Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (Federation of European Securities Exchanges – FESE) oraz Światowej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (World Federation of Exchanges – WFE) liczba linii notowań tytułów uczestnictwa funduszy ETF na giełdach papierów wartościowych w Europie (nie jest to równoznaczne z liczbą funduszy ETF znajdujących się w obrocie na europejskich giełdach, gdyż wiele funduszy jest równolegle notowanych na kilku parkietach jednocześnie na zasadzie multi-listingu) zwiększyła się w styczniu 2013 r. o 109 (1,8%) do 6084. Był to największy wzrost liczby linii notowań tych instrumentów finansowych od wielu miesięcy. Tym samym po raz pierwszy w historii liczba linii notowań tytułów uczestnictwa ETF-ów na giełdach papierów wartościowych na Starym Kontynencie przekroczyła 6 tysięcy.

Największy przyrost netto liczby linii notowań ETF-ów (liczba nowych funduszy wprowadzonych do notowań minus liczba funduszy, których notowania zakończono) odnotowały w minionym miesiącu giełdy londyńska i mediolańska wchodzące w skład London Stock Exchange Group (aż o 71) i SIX Swiss Exchange (o 15). W końcu stycznia 2013 r. najwięcej tego rodzaju instrumentów finansowych było notowanych na London SE Group (1899), Boerse Stuttgart (1422), Deutsche Boerse (1024), SIX Swiss Exchange (764) oraz NYSE Euronext (Europe) (677).

Według danych FESE oraz WFE (w odniesieniu do LSE Group) obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na parkietach Starego Kontynentu wyniosły w styczniu 40,5 mld euro, co oznacza wzrost wobec poprzedniego miesiąca o 5,0 mld euro (14,1%). Po raz pierwszy od wielu miesięcy najaktywniejsi okazali się inwestorzy na parkiecie we Frankfurcie (Deutsche Boerse) (12,5 mld euro – stanowiło to 31,0 proc. łącznego obrotu tymi instrumentami finansowymi w styczniu). Na kolejnych miejscach znalazły się giełdy w Londynie i Mediolanie (12,3 mld euro – 30,5%), na SIX Swiss Exchange (7,0 mld euro – 17,2%) i na NYSE Euronext (Europe) (6,3 mld euro – 15,4%). Wartość obrotu ETF-ami na GPW w Warszawie wyniosła w styczniu 2,5 mln euro.

Istotnie wzrosła w styczniu całkowita liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF na europejskich parkietach. Według danych WFE (nie obejmują one giełdy w Stuttgarcie) sięgnęła ona w styczniu 937,8 tys. – była zatem aż o 292,8 tys. (45,4%) większa niż w grudniu minionego roku. Największą liczbę transakcji tymi instrumentami finansowymi odnotowano w styczniu na giełdach w Londynie i Mediolanie (429,0 tys.), na Deutsche Boerse (200,9 tys.) i na NYSE Euronext Europe (142,2 tys.).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.