Skip to main content

Fundusze ETF na europejskich parkietach – październik 2012 r.

Według danych Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (Federation of European Securities Exchanges – FESE) oraz Światowej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (World Federation of Exchanges – WFE) liczba linii notowań tytułów uczestnictwa funduszy ETF na giełdach papierów wartościowych w Europie (nie jest to równoznaczne z liczbą funduszy ETF znajdujących się w obrocie na europejskich giełdach, gdyż wiele funduszy jest równolegle notowanych na kilku parkietach jednocześnie na zasadzie multi-listingu) zwiększyła się w październiku 2012 r. o 34 (0,6%) do 5938. To już trzeci miesiąc z kolei, kiedy miesięczna dynamika wzrostu była niższa niż 1 procent, co wskazuje na wyraźny spadek podaży ETF-ów na Starym Kontynencie (włączając to także multi-listing). Od stycznia do października 2012 roku liczba linii notowań ETF-ów w Europie wzrosła w sumie o 730 (14,0%), podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku był to wynik o 114 linii notowań lepszy.

Największy przyrost netto liczby linii notowań ETF-ów (liczba nowych funduszy wprowadzonych do notowań minus liczba funduszy, których notowania zakończono) odnotowały w minionym miesiącu giełda Boerse Stuttgart (16), giełdy londyńska i mediolańska wchodzące w skład London Stock Exchange Group (6) oraz giełda w Luksemburgu (6). W końcu października najwięcej tego rodzaju instrumentów finansowych było notowanych na London SE Group (1816), Boerse Stuttgart (1391), Deutsche Boerse (1006), SIX Swiss Exchange (744) oraz NYSE Euronext (Europe) (685).

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na parkietach Starego Kontynentu wyniosły w październiku 39,8 mld euro, co oznacza spadek wobec poprzedniego miesiąca o 4,1 mld euro (9,3%). Zdecydowanie najaktywniejsi okazali się inwestorzy na giełdach w Londynie i Mediolanie (17,9 mld euro – 45,0 proc. łącznego obrotu tymi instrumentami finansowymi w październiku). Znaczące obroty zanotowano również na parkietach we Frankfurcie (9,0 mld euro – 22,5%), na NYSE Euronext (Europe) (5,8 mld euro – 14,5%) oraz na SIX Swiss Exchange (4,9 mld euro – 12,4%). Według danych FESE wartość obrotu trzema ETF-ami na GPW w Warszawie wyniosła w październiku 1,9 mln euro – to najgorszy rezultat w historii.

Łączna wartość obrotu tytułami uczestnictwa funduszy ETF na europejskich parkietach w pierwszych dziesięciu miesiącach 2012 r. wyniosła 435,9 mld euro. Największą wartość obrotów tymi instrumentami finansowymi odnotowano na parkietach w Londynie i Mediolanie (172,7 mld euro), na Deutsche Boerse (118,5 mld euro), na NYSE Euronext Europe (61,4 mld euro) i na SIX Swiss Exchange (52,9 mld euro). W tym okresie obrót tytułami uczestnictwa ETF-ów na GPW w Warszawie wyniósł 49,9 mln euro.

Według danych WFE całkowita liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF na europejskich parkietach (bez giełdy w Stuttgarcie) wyniosła w październiku 768,7 tys. – o 33,0 tys. (4,1%) mniej niż we wrześniu. Największą liczbę transakcji tymi instrumentami finansowymi odnotowano w minionym miesiącu na giełdach w Londynie i Mediolanie (348,0 tys.), na Deutsche Boerse (146,2 tys.) i na NYSE Euronext Europe (133,8 tys.).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.