Skip to main content

Fundusz ETF iShares replikujący indeks spółek dywidendowych z rynków wschodzących na parkietach we Frankfurcie i w Zurychu

21 czerwca 2012 r. na giełdzie Deutsche Boerse (system Xetra) i 15 sierpnia na SIX Swiss Exchange miało miejsce pierwsze notowania tytułów uczestnictwa funduszu iShares Dow Jones Emerging Markets Select Dividend (na giełdzie we Frankfurcie są notowane w euro, a na parkiecie w Zurychu we frankach szwajcarskich). Na obu giełdach znajdują się w obrocie na zasadzie cross-listingu, gdyż ich pierwsze i podstawowe miejsce notowań to giełda w Londynie, gdzie znajdują się w obrocie od listopada ubiegłego roku.

Celem funduszu jest jak najdokładniejsze śledzenie notowań indeksu Dow Jones Emerging Markets Select Dividend (z zastosowaniem optymalizacji). Indeks ten skupia wyselekcjonowane spółki z państw zaliczanych do rynków wschodzących charakteryzujące się przede wszystkim tym, iż realizują stabilny program wypłaty dywidend w ostatnim okresie (tj. wypłacały dywidendy w każdym z ostatnich trzech lat). Wybrane spółki muszą ponadto cechować się nieujemnymi wartościami 12-miesiecznego kroczącego wskaźnika zysku na akcję.

W dniu 28 sierpnia 2012 r. w portfelu funduszu znajdowały się walory 103 firm – największe udziały posiadały spółki z Tajwanu (23,13%), Brazylii (11,96%), RPA (11,23%), Tajlandii (9,55%) i Turcji (9,17%); polskie przedsiębiorstwa stanowiły 2,99% aktywów funduszu. W strukturze sektorowej dominowały firmy telekomunikacyjne (16,57%), przemysłowe (15,88%), finansowe (15,55%), produkujące dobra konsumpcyjne (14,27%) i należące do branży surowców podstawowych (13,16%). Najważniejszymi pozycjami w portfelu funduszu były akcje Ford Otomotiv Sanayi (3,39%), AKR Corporindo (3,02%), Guangzhou R&F Properties (2,31%) oraz Tofas Turk Otomobil Fabrika (2,02%).

Walutą bazowa funduszu jest dolar amerykański. Wypłaca on także dywidendy. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio – TER) wynosi 0,65% w skali roku.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.