Skip to main content

Euronext rozszerza działalność w segmencie ETF-ów na Londyn

Sojusz giełdowy Euronext rozszerzył swoją ofertę dotyczącą notowań i handlu funduszami ETF na Londyn. W ten sposób, oprócz istniejącej dotychczas sieci handlowej i dystrybucyjnej w strefie euro (Paryż, Bruksela, Amsterdam i Lizbona), dał emitentom ETF-ów dostęp do brytyjskiej bazy inwestorów. Dodatkowymi korzyściami dla emitentów mają być konkurencyjne wyceny, najwyższa europejska efektywność cross-listingu i skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek. W dniu dzisiejszym swoje dwa pierwsze ETF-y na Euronext London wprowadził Lyxor: Lyxor UCITS ETF FTSE EPRA/NAREIT Global Developed i Lyxor UCITS ETF Euro Stoxx Banks.

Euronext zapewnia obecnie emitentom funduszy ETF dostęp do pięciu europejskich rynków: Amsterdamu, Brukseli, Lizbony, Paryża i Londynu. Usługa jest dostarczana za pośrednictwem jednego punktu dostępu, na jednej platformie technologicznej, z zharmonizowanym zbiorem przepisów. Rozrachunki i rozliczenia dla notowanych w Londynie ETF-ów odbywać się będą za pośrednictwem EuroCCP i Euroclear UK & Ireland. Pierwszymi uczestnikami obrotu na Euronext London są Société Générale i Kepler Cheuvreux.

Według Lee Hodgkinsona, szefa Działu Rynków i Globalnej Sprzedaży oraz CEO Euronext London „Londyn jest ważnym rynkiem funduszy ETF i brytyjska sieć dystrybucji jest coraz cenniejsza, głównie dzięki zasadom wprowadzonym przez Retail Distribution Review (RDR), które zaczynają obecnie ułatwiać penetrację funduszy ETF wśród klientów detalicznych. Łącząc nasze środowisko rynków kapitałowych pomagamy emitentom funduszy ETF w strefie euro rozszerzyć ich dostęp do brytyjskich inwestorów i generować dodatkową płynność”.

Euronext jest jedną z wiodących platform w Europie w zakresie notowań i handlu funduszami ETF liczącą ponad 700 tego typu instrumentów znajdujących się w obrocie na rynkach w Amsterdamie, Brukseli, Lizbonie, Paryżu i Londynie. Rynki te rosną w dynamicznym tempie – w 2015 r. średnia dzienna wartość obrotów ETF-ami wyniosła 613 mln euro i była wyższa o 74% w stosunku do roku poprzedniego. 31 grudnia 2015 r. ponad 7 tys. produktów typu ETP było powiązanych z indeksami obliczanymi przez Euronext – o 25,3% więcej niż w 2014 r. Fundusze ETF powiązane z indeksami Euronextu zanotowały w ubiegłym roku napływ netto aktywów pod zarządzaniem (AUM) w wysokości 1,15 mld euro (ogółem wzrost AUM wyniósł 1,4 mld euro), w efekcie czego wartość AUM osiągnęła rekordowy poziom w historii – 6,5 mld €.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.