Skip to main content

Dwa ETF-y HSBC z ekspozycją na światowy rynek nieruchomości oraz na rosyjski rynek akcji na London Stock Exchange

Na przełomie czerwca i lipca 2011 r. HSBC wprowadził na londyński parkiet dwa kolejne fundusze ETF.

22 czerwca na LSE zadebiutował HSBC FTSE EPRA/NAREIT DEVELOPED ETF. Daje on ekspozycję na spółki sektora nieruchomości notowane na giełdach w krajach rozwiniętych. Jego celem inwestycyjnym jest odzwierciedlenie (poprzez replikację fizyczną) wyników indeksu FTSE EPRA/NAREIT. Jest to indeks ważony kapitalizacją rynkową grupujący największe fundusze nieruchomości (Real Estate Investment Trust – REIT) oraz spółki działające w sektorze nieruchomości w krajach rozwiniętych (Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Hongkong, Chiny (poprzez akcje typu Red Chips notowane na giełdzie w Hongkongu), Japonia, Nowa Zelandia, Singapur, Korea Południowa, Austria, Belgia, Luksemburg, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania). W końcu lipca największy udział w portfelu funduszu posiadały walory funduszy i spółek ze Stanów Zjednoczonych (43,79%), Hongkongu (12,58%), Japonii (9,48%), Australii (8,05%) i Wielkiej Brytanii (5,72%). Największymi pozycjami w jego portfelu były: Simon Property Group (4,06%), Sun Hung Kai Props (3,36%), Unibail – Rodamco (2,34%) oraz Westfield Group (2,32%). Walutą funduszu jest dolar amerykański, a walutami obrotu dolar i funt brytyjski. Fundusz wypłaca dywidendy co kwartał. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio) wynosi 0,40% w skali roku.

6 lipca na giełdzie w Londynie po oraz pierwszy odbyło się notowanie tytułów uczestnictwa funduszu HSBC MSCI RUSSIA CAPPED ETF. To dziesiąty ETF posiadający ekspozycję na rynki akcji w państwach wschodzących uruchomiony w tym roku przez HSBC. Fundusz dąży do powielenia (poprzez pełną replikację fizyczną) wyników indeksu MSCI Russia Capped. Jest to indeks ważony kapitalizacją rynkową, w skład którego wchodzą największe publiczne spółki rosyjskie, przy czym maksymalny udział w indeksie jednej – najważniejszej spółki jest ograniczony do 35%, a pozostałe nie mogą mieć udziału większego niż 20%. Na początku lipca największy udział w portfelu funduszu posiadały akcje spółek sektora energetycznego, finansowego i surowcowego. Największymi pozycjami w jego portfelu były: Gazprom (28,31%), Łukoil (12,07%), Sberbank (11,29%), Norilsk Nickel (5,52%), Rosneft (4,93%) i Novatek (4,56%). Walutą funduszu jest dolar amerykański, a walutami obrotu dolar i funt brytyjski. Fundusz wypłaca dywidendy w odstępach półrocznych. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio) wynosi 0,60% w skali roku.

Oba ETF-y formalnie są subfunduszami zarejestrowanego w Irlandii funduszu HSBC ETFs plc i są zgodne z dyrektywą UCITS IV.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.