Spółka BlackRock uruchomiła 22 marca 2024 r. swoje dwa pierwsze aktywnie zarządzane akcyjne fundusze ETF w Europie: iShares World Equity High Income UCITS ETF (WINC) oraz iShares US Equity High Income UCITS ETF (INCU). Znajdują się one w obrocie na trzech giełdach: londyńskiej (LSE) w funtach szterlingach, frankfurckiej (Deutsche Boerse) w euro oraz amsterdamskiej (Euronext Amsterdam) w amerykańskich dolarach.
Fundusze stosują systematyczne (oparte na zasadach (rules-based)) podejście do wyboru akcji w oparciu o strategię rotacji dywidendy, inwestując głównie w walory firm wypłacających dywidendy z rynków rozwiniętych (WINC) oraz rynku amerykańskiego (INCU). Podejście to łączy analizę danych i uczenie maszynowe, a także nadzór ludzki, w celu zidentyfikowania spółek, które wydają się błędnie wyceniane przez rynek. Każdy instrument jest starannie dobierany do portfela, aby zneutralizować skłonności (biases) dotyczące stylu i sektora oraz kontrolować ryzyko przyrostowe (incremental risk).
Ponadto, nowe ETFy BlackRocka wykorzystują instrumenty pochodne w celu generowania dodatkowych zysków. Czynią to poprzez sprzedaż opcji kupna i zakup kontraktów futures na indeksy dużych i średnich spółek – w przypadku funduszu iShares US Equity High Income UCITS ETF na indeks S&P 500, a w przypadku funduszu iShares World Equity High Income UCITS ETF na indeksy S&P 500, FTSE 100, Euro Stoxx 50 i Nikkkei 225.
Oba ETF-y uwzględniają w swojej polityce inwestycyjnej aspekty ESG, gdyż spełniają wymagania artykułu 8 Rozporządzenia SFDR.
Wskaźnik kosztów całkowitych (TER) obu funduszy wynosi 0,35%. Będą one wypłacać co kwartał dywidendy. Ich walutą bazową jest dolar amerykański. Fundusze są zarejestrowane w Irlandii.
Aktywnie zarządzane fundusze ETF są jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się kategorii tych instrumentów finansowych. Dotyczy to w szczególności rynku amerykańskiego, ale również w Europie tego rodzaju produkty zyskują coraz większą popularność. Według danych ETFbook aktywa aktywnie zarządzanych funduszy UCITS ETF w Europie wzrosły od początku 2015 r. do końca 2023 r. ponad pięciokrotnie – z 6,1 mld USD do 32,9 mld USD.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.