Skip to main content

BlackRock wprowadził na europejski rynek pierwszy ETF inwestujący w MBS-y

Amerykański gigant zarządzania aktywami BlackRock oferujący m.in. fundusze ETF pod marką iShares uruchomił pierwszy w Europie fundusz tego rodzaju inwestujący w papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (oparte na kredytach hipotecznych) (mortgage-backed securities, MBS) amerykańskich spółek o wysokiej jakości.

iShares US Mortgage Backed Securities UCITS ETF zapewnia europejskim inwestorom dostęp do MBS-ów posiadających najwyższy rating (AAA) emitowanych przez trzy agencje sponsorowane przez amerykański rząd – Ginnie Mae GNMA), Fannie Mae (FNMA) i Freddie Mac (FHLMC). Fundusz dąży do jak najdokładniejszego odwzorowywania wyników indeksu Barclays US MBS, który zapewnia dywersyfikację portfela biorąc pod uwagę takie czynniki jak wrażliwość na ryzyko zmiany stóp procentowych i ryzyko przedpłaty. Naśladowanie wyników indeksu odbywa się za pomocą replikacji fizycznej. Fundusz inwestuje w klasyczne MBS-y typu pass-through, które dostarczają ich właścicielom bezpośrednio zarówno odsetki jak i kapitał.

Fundusz jest notowany od 25 maja na London Stock Exchange (w dolarach amerykańskich i funtach szterlingach) oraz od 27 maja na Deutsche Boerse (w euro). Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio, TER) wynosi 0,28% w skali roku. Walutą bazową funduszu jest dolar amerykański.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.