Według informacji opublikowanej przez firmę ETFGI monitorującą rynki funduszy ETF i instrumentów typu ETP na świecie, wartość aktywów ulokowana w ww. instrumentach finansowych notowanych na europejskich parkietach przekroczyła ponownie w końcu czerwca 2020 r. poziom 1 biliona dolarów. W minionym miesiącu aktywa te zwiększyły się o 4% – z 968,88 mld USD w końcu maja do 1,01 bln USD w końcu czerwca. Według ETFGI to trzecia w historii najwyższa wartość aktywów na europejskim rynku funduszy ETF i instrumentów typu ETP.
W czerwcu napływ netto kapitału do europejskich ETF-ów i ETP wyniósł 11,38 mld USD. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się instrumenty z ekspozycją na rynek długu (fixed income ETFs/ETPs) – pozyskały one netto 8,6 mld USD. Akcyjne ETF-y i ETP mogły pochwalić się nowymi środkami netto o wartości 4,6 mld USD, natomiast towarowe instrumenty pasywne notowane na giełdach w Europie przyciągnęły 904 mln USD kapitału netto. Jak zwykle napływ nowego kapitału do ETF-ów był bardzo skoncentrowany – 20 podmiotów które były liderami pod tym względem pozyskało w czerwcu w sumie aż 8,94 mld USD. Na czele zestawienia najpopularniejszych ETF-ów znalazły się UBS ETFs plc – MSCI ACWI SF UCITS ETF A – Acc (+960 mln USD), iShares € High Yield Corp Bond UCITS ETF (+630 mln USD) oraz Lyxor Core US TIPS DR UCITS ETF – D GBP – GBP Hdg – Acc (+552 mln USD).
Wśród instrumentów typu ETP bez zaskoczeń – hossa na rynku złota sprawia, iż to właśnie do instrumentów powiązanych z ceną tego kruszcu trafia najwięcej nowego kapitału netto. Największym zainteresowaniem cieszyły się: AMUNDI PHYSICAL GOLD ETC (C) – Acc (+573 mln USD), Xtrackers IE Physical Gold ETC Securities – GBP Hdg Acc (+318 mln USD) i Xetra Gold EUR – Acc (+259 mln USD). Co ciekawe na czwartej pozycji znalazł się produkt z ekspozycją na srebro, które także znajduje się w silnym trendzie wzrostowym – Xtrackers Physical Silver ETC (EUR) – Acc (+181 mln USD). Ogółem do 10 najpopularniejszych ETP w czerwcu trafiło 1,69 mld USD.
Od początku 2020 roku nowe środki zasilały najczęściej dłużne ETF-y i ETP – napływ nowego kapitału wyniósł w ich przypadku łącznie 20,48 mld USD. To jednak o ponad 11 mld USD mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku (31,73 mld USD). Akcyjne ETF-y i ETP – mimo udanego czerwca – są w tym roku wciąż na minusie (-1,8 mld USD); w tym samym okresie ubiegłego roku pozyskały netto 6,57 mld USD. Zdecydowanie lepsze I półrocze zanotowały natomiast towarowe ETF-y i ETP – w bieżącym roku trafiło do nich 15,16 mld USD nowych środków netto, podczas gdy w I półroczu 2019 r. było to zaledwie 3,13 mld USD.
W końcu czerwca 2020 r. na 28 europejskich parkietach w 23 państwach notowane były 2264 ETF-y i ETP (8638 linii notowań), z czego 1796 to ETF-y. Ich dostawcami (providers) jest 69 instytucji finansowych.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.