Skip to main content

11 nowych ETF-ów db x-trackers na giełdzie w Londynie

W końcu 2010 r. db x-trackers – spółka Deustche Banku zajmująca się funduszami ETF – wprowadziła na London Stock Exchange (LSE) swoje kolejne produkty o charakterze akcyjnym.

20 grudnia na LSE zadebiutowało 10 akcyjnych globalnych funduszy sektorowych (posiadających ekspozycje głównie na rynki rozwinięte), opartych na subindeksach sektorowych MSCI:

  • db x-trackers MSCI World Consumer Discretionary TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Consumer Staples TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Energy TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Financials TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Health Care TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Industrials TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Information Technology TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Materials TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Telecommunication Services TRN Index ETF

  • db x-trackers MSCI World Utilities TRN Index ETF

Są to pierwsze sektorowe ETF-y db x-trackers dajace ekspozycję na rynek globalny – dotychczas w ofercie tego providera znajdowały się tylko sektorowe fundusze ETF rynku europejskiego. Nowe produkty są dostępne w dwóch kategoriach – mogą być handlowane w USD i w GBP. We wszystkich ww. instrumentach finansowych opłata za zarządzanie wynosi 0,45% w skali roku.

Kolejnym nowym funduszem ETF db x-trackers na parkiecie w Londynie jest db x-trackers MSCI Emerging Market Short Daily Index ETF. To pierwszy europejski fundusz ETF dający inwestorom odwrotna dzienną ekspozycję na rynki akcji w krajach zaliczanych do grona tzw. rynków wschodzących. Jest to instrument finansowy adresowany do aktywnych inwestorów o krótkim horyzoncie inwestycyjnym, który zachowuje się (w ujęciu dziennym) w sposób przeciwny do indeksu MSCI Emerging Markets obejmującego duże i średnie spółki z 22 krajów wschodzących. Według danych Deutsche Banku na początku grudnia 2010 r. największy udział w tym indeksie miały spółki chińskie (18,48%), brazylijskie (15,97%), południowokoreańskie (13,34%), tajwańskie (10,89%), indyjskie (8,01%) i południowoafrykańskie (7,28%). Największy wpływ na zachowanie indeksu mają firmy z sektora finansowego (25,50%), surowcowego (14,31%) i energetycznego (13,91%). Największy udział w indeksie posiadają: Samsung (2,16%), China Mobile (1,63%), PetrobrasPetroleo Brasileiro (1,62%) oraz Gazprom (1,61%) (wszystkie dane z 1 grudnia 2010 r.).

Fundusz jest dostępny na LSE w funtach szterlingach i w dolarach amerykańskich (jest także notowany na Deutsche Boerse w euro). Wskaźnik całkowitych kosztów (total expense ratio) funduszu wynosi 0,95% w skali roku.

Według db x-trackers jest on największym w Europie providerem funduszy typu short ETF z dzienną odwrotną ekspozycją na indeksy giełdowe.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.