Skip to main content

10 lat funduszy ETF na NYSE Euronext

28 stycznia 2011 r. NYSE Euronext obchodził dziesiąta rocznicę pojawienia się exchange-traded funds na europejskich giełdach wchodzących w skład tego sojuszu – w styczniu 2001 r. na parkiecie zadebiutowały fundusze ETF Lyxora i iShares.

W ciągu minionych pięciu lat liczba ETF-ów notowanych na europejskich parkietach NYSE Euronext wzrosła ponad dziesięciokrotnie – z 53 w styczniu 2005 r. do 543 obecnie. W tej chwili instrumenty te posiadają 618 linii notowań w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli i Lizbonie oraz odzwierciedlają zachowanie ponad 350 indeksów obrazujących koniunkturę w różnych segmentach rynku i w stosunku do różnych klas aktywów.

Wartość aktywów ETF-ów znajdujących się w obrocie na europejskich rynkach NYSE Euronext wzrosła od 2007 r. o 50% osiągając poziom 130 mld euro. W tym samym okresie liczba transakcji zwiększyła się prawie trzykrotnie. Cztery ETF-y są obecnie wśród 40 najaktywniej handlowanych instrumentów finansowych na giełdzie w Paryżu i odpowiadają za prawie 10% obrotu gotówkowego na NYSE Euronext.

Obecnie na parkietach w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli i Lizbonie notowane są fundusze ETF 17 emitentów – w 2010 r. do tego grona dołączyły Comsate ETF i ESAF ETF, które wprowadziły produkty bazujące na indeksach CAC 40, CAC 40 Short, CAC 40 Leverage, PSI 20, PSI 20 Leverage oraz NYSE Euronext Iberian.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.